Superchłodzenie superkomputerów

    3M we współpracy z firmami Intel i SGI stworzyło komputer wykorzystujący przełomową technologię chłodzenia (tzw. dwufazowe chłodzenie zanurzeniowe). Innowacja redukuje koszty chłodzenia o 95 proc. i obniża zużycie wody. Technologia znajdzie zastosowanie przede wszystkim w superkomputerach.

    Wyzwaniem współczesnego zinformatyzowanego świata jest budowa centrów danych o większej wydajności i większej powierzchni przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii. Jedno z rozwiązań proponuje firma 3M z partnerami. Nową technologię chłodzenia zaprezentowano wykorzystując piątą generację najszybszego na świecie superkomputera SGI® ICE X. urządzenie zostało zanurzone w płynie 3M Novec Engineered Fluid, opracowanym przez 3M izolatorze chłodzącym sprzęt przy minimalnym dodatkowym zużyciu energii.

    Technologia dwufazowego chłodzenia zanurzeniowego zapewnia ograniczenie kosztów chłodzenia aż o 95 proc. i redukuje zużycie wody, ponieważ nie musi korzystać z ujęć komunalnych jak w klasycznych rozwiązaniach. Nowa technologia może też gromadzić ciepło z systemu i wykorzystać je ponownie do ogrzewania lub do innych procesów. Zajmuje też dziesięciokrotnie mniej miejsca niż systemy konwencjonalnego chłodzenia powietrzem. Obniża koszty związane dotychczas z inwestycjami w infrastrukturę schładzania powietrza oraz w sprzęt do tradycyjnego chłodzenia płynem. Dzięki nowemu rozwiązaniu można umieścić większą liczbę serwerów w mniejszej przestrzeni. Nowy system pozwala na wdrożenia w centrach serwerowych o mocy do 100 kilowatów na metr kwadratowy powierzchni zabudowy. Technologię uzupełniają systemy wysokowydajnego przetwarzania danych udostępniane przez SGI oraz energooszczędne procesory Intela. trwają prace nad wprowadzeniem rozwiązania na rynek.