Smart diagnostyka dla silników przemysłowych

Ograniczenie kosztownych przestojów, przyśpieszenie prac serwisowych i wydłużenie cyklu życia parku maszynowego ? to jedne z największych wyzwań służb utrzymania ruchu w przemyśle. Tym wymaganiom pomagają sprostać nowatorskie rozwiązania, takie jak ABB Ability? Smart Sensor, które umożliwiają zdalny monitoring i diagnostykę silników. Innowacyjne czujniki nie tylko badają stan i pracę urządzeń, ale także transmitują dane do pracowników, co umożliwia im szybkie podejmowanie decyzji np. w kwestii przeprowadzenia prac konserwacyjnych. W efekcie udaje się zredukować postoje aż o 70 proc. i wydłużyć żywotność silników o 30 proc.

Silniki poinformują, gdy potrzebują serwisu

Coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w zaawansowaną predykcję i korzysta z innowacyjnych rozwiązań do monitoringu i diagnostyki maszyn i ich układów, co pozwala zredukować nieplanowane postoje i znacznie wpływa na wydajność produkcji. Dziś nowe możliwości w tym zakresie oferują technologie typu smart, które pozwalają na bezprzewodową komunikację między urządzeniami. Taką funkcjonalność oferują czujniki ABB Ability? Smart Sensor, przeznaczone do monitorowaniu stanu silników, pomp i opraw łożyskowych w aplikacjach przemysłowych. Czujniki ABB badają kluczowe parametry, dotyczące kondycji i pracy urządzeń m.in.: poziom temperatury, drgań i zużycia energii, a dane gromadzą w wirtualnej chmurze, gdzie są one poddawane szczegółowej analizie. By pobrać trendy i informacje na urządzenie mobilne, np. smartfon pracownika, wystarczy znaleźć się w zasięgu Bluetooth czujnika. Te czynności można także zautomatyzować, instalując w fabryce bramkę Bluetooth, która zbiera dane z urządzeń samodzielnie. Użytkownik może wtedy przeglądać je zdalnie, bez konieczności pobierania.

? Jest to duże ułatwienie i usprawnienie w pomiarowaniu silników, szczególnie tych, do których pracownicy mają utrudniony dostęp. By zbadać stan silnika, wystarczy zainstalować na nim czujnik, a później pobrać dane na smartfon bez konieczności zbliżania się do silnika.. Co ważne, dzięki zastosowaniu sensorów, możliwy jest bieżący podgląd krytycznych parametrów, takich jak wibracje silnika, które są analizowane na podstawie algorytmów i informują szczegółowo o stanie łożysk. Dzięki temu można planować prace serwisowe i konserwacyjne jeszcze przed wystąpieniem awarii i zgodnie z realnymi potrzebami. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie zarówno w dużych, jak i mniejszych zakładach przemysłowych, które nie posiadają rozwiniętej diagnostyki i wielu specjalistów utrzymania ruchu – mówi Rafał Żabicki, specjalista ds. sprzedaży ABB.

Smart Sensor

Bezinwazyjna instalacja

Wykorzystanie czujników ABB Ability? Smart Sensor nie wymaga skomplikowanych i inwazyjnych prac montażowych. Instalacja czujników na obudowie urządzenia zajmuje kilka minut, a konfiguracja wymaga podania danych znamionowych silnika i ustawienia częstotliwości pomiarów. Czujniki są więc gotowe do pracy już w dniu ich montażu. Domyślnie zbierają one informacje co godzinę, ale możliwe jest także częstsze sczytywanie pomiarów, nawet co 5 minut, w zależności od potrzeb danej aplikacji przemysłowej. Choć ABB Ability? Smart Sensor, to nowe rozwiązanie, które swoją premierę miało w ubiegłym roku, to czujniki pracują już w aplikacjach przemysłowych. Ich wykorzystanie zapobiegło wystąpieniu awarii i zatrzymaniu produkcji w jednym z czołowych zakładów, działających w przemyśle papierniczym w Polsce ? Zainstalowane przez nas czujniki były jedynymi urządzeniami pomiarowymi silników w papierni. Po ich zamontowaniu okazało się, że jeden z sensorów sygnalizował alarm i zgłaszał przekroczenie parametrów znamionowych silnika, dotyczących zbyt wysokiej temperatury. Nieprawidłowość została wykryta na tyle szybko, że odpowiednio wcześnie klient zastosował dodatkowe chłodzenie silnika, co uchroniło urządzenie przed przegrzaniem i postojem ? dodaje Rafał Żabicki, ABB.

Czujniki ABB Ability? Smart Sensor wspierają optymalne działania prewencyjne, które przekładają się na realne wyniki w postaci zredukowania kosztów serwisu, zmniejszenia ilości przestojów, a także zapobieganie poważnym awariom. Czujniki umożliwiają także identyfikowanie nieefektywnych elementów układu i ograniczają ryzyko związane z przeglądami urządzeń. Wszystko to sprawia, że służby utrzymania ruchu mogą efektywnie planować pracę i szybko podejmować decyzje, które pozwalają eliminować problemy, jeszcze przed ich wystąpieniem.

Więcej na temat ABB Ability? Smart Sensor znajdziecie na stronie: http://www.new.abb.com/pl/smartsensor.