SKF wspiera budowę pojazdu marsjańskiego

    University Rover Challenge jest corocznym, międzynarodowym konkursem organizowanym przez stowarzyszenie The Mars Society. Zawody maja na celu inspirację studentów do samodzielnego projektowania, budowy oraz eksploatacji łazika marsjańskiego nowej generacji.

    Zespół studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem mgr inż. Grzegorza Hapla zgłosił się do konkursu i stworzył swój autorski projekty. Projekt otrzymał nazwę SCORPIO. Celem pracy zespołu jest skonstruowanie oraz wykonanie zdalnie sterowanego pojazdu ? robota, który sprosta warunkom panującym podczas kosmicznych misji badawczych. Pojazd będzie wyposażony między innymi w wielozadaniowy precyzyjny manipulator ? mechaniczne ramię, które będzie zbierało kosmiczne próbki skał i gleby, pakowało te próbki, wciskało przyciski, łączyło wtyczki i wiele innych. W skład pojazdu będzie wchodził również system wizyjny umożliwiający obserwację otoczenia, orientację w terenie, zdalne pomiary i wiele innych czynności.  Pojazd będzie odpowiednio przystosowany do poruszania się w ekstremalnych warunkach kosmicznego krajobrazu.

    SKF Polska S.A. wspiera projekt polskiego zespołu. W łaziku znajdą się łożyska specjalne marki SKF.

    Zespoły z uczelni całego świata na przełomie maja i czerwca 2011 na pustyni w stanie Utah w USA wystawią swoje konstrukcje do rywalizacji w ekstremalnych warunkach. Teren, na którym trwać będzie rywalizacja to Mars Desert Research Stadion ? symulowana baza marsjańska, gdzie nie tylko krajobraz, ale nawet chemiczny skład podłoża jest bliski warunkom panującym na Marsie. Głównym przeznaczeniem konstruowanych łazików będzie wspieranie działań astronautów podczas ich pobytu na Marsie.