Serwonapędy odgrywają coraz większą rolę w układach napędowych.
Dzięki małym momentom bezwładności, którymi charakteryzują się wirniki serwonapędów synchronicznych, możliwością szybkiego pozycjonowania i zdolnością do pracy w przeciążeniu ? znakomicie nadają się do zastosowań w aplikacjach wymagających dużej szybkości i dynamiki.
Na rynku polskim obecnych jest wielu dostawców serwonapędów ? wśród nich firma SEW-Eurodrive, która od wielu lat ma w swojej ofercie szeroką gamę serwonapędów, jak i układów sterowania, oferując nie tylko produkty, lecz gotowe rozwiązania aplikacyjne.
Jak wśród tak bogatej oferty serwonapędów ? oferowanych na olskim rynku ? wybrać odpowiedni? Proces doboru serwonapędu można porównać do wyboru odpowiedniego garnituru. Zarówno jeden, jak i drugi powinien być dobierany na miarę. Ciasny garnitur krępuje ruchy, natomiast zbyt mały serwonapęd w najlepszym wypadku ogranicza wydajność aplikacji, w skrajnym natomiast zupełnie uniemożliwia jej funkcjonowanie. Relacja w drugą stronę powoduje nieco inne skutki ? w przypadku zbyt dużego garnituru rzutuje to przede wszystkim niekorzystnie na stronę wizualną, natomiast przewymiarowany serwonapęd, a tym samym przewymiarowany układ sterowania, odbije się niekorzystnie na naszej kieszeni.
Jak zatem dobrać odpowiedni serwonapęd do konkretnej aplikacji? Przede wszystkim musimy określić cyklogram pracy maszyny, w której dany napęd będzie pracował ? liczbę startów i stopów, wymagane prędkości i przyspieszenia, tryby pracy napędu, charakter aplikacji, rodzaj ruchu itp. Następny krok to kontakt z inżynierami aplikacyjnymi. Firma SEW?Eurodrive dysponuje specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni napęd wraz z systemem sterowania, jak również pomogą w procesie uruchomienia i optymalizacji. Takie rozwiązanie daje pewność, że otrzyma się produkt, który dokładnie spełnia wymagania.
Wśród serwonapędów oferowanych przez SEW?Eurodrive można wyróżnić dwie główne grupy produktów: serwonapędy asynchroniczne CT/CV oraz serwonapędy synchroniczne DS/CM.
Pierwsza grupa ma zastosowanie w aplikacjach, w których zewnętrzny moment bezwładności obciążenia jest duży w stosunku do inercji wirnika, np. wózek o dużej masie, jeżdżący po szynach. Napędy tego typu stosowane są również w aplikacjach, w których niezbędna jest duża moc. Serwonapędy synchroniczne natomiast przeznaczone są do aplikacji wymagających bardzo dużej dynamiki, np.: pozycjonery, podajniki itp. Charakteryzują się: mniejszymi gabarytami, możliwością pracy bez obcego chłodzenia w niskich zakresach obrotów i stałym momentem w szerokim zakresie obrotowym.
Wybór układu sterowania serwonapędami zależy od specyfiki aplikacji. W przypadku aplikacji, w których mamy do czynienie z wieloma napędami pracującymi w grupie, firma SEW-Eurodrive opracowała rozbudowane układy sterowania wieloosiowego MOVIAXIS, które w najbliższym czasie zastąpią starszą generację układów klasy MOVIDYN. W przypadku mniej rozbudowanych aplikacji, w których sterowane są poszczególne napędy oddzielnie, znakomicie spełniają swoją rolę falowniki programowalne MOVIDRIVE przeznaczone do sterowania poszczególnymi napędami.