10 października w Katowicach, odbyło się seminarium „Roboty przemysłowe i manipulatory” organizowane przez wydawnictwo Trade Media International oraz magazyn Control Engineering Polska. Zakończone seminarium było już kolejnym z cyklu seminariów organizowanych przez nasze Wydawnictwo. W obecnym wydarzeniu w prelekcjach wzięli udział przedstawiciele największych w Polsce firm posiadających roboty przemysłowe jak również ich komponenty.
W seminarium udział wzięli udział właściciele przedsiębiorstw, prezesi, dyrektorzy, inżynierowie: produkcji, procesów, robotyki, kierownicy utrzymania ruchu, Project managerowie, kierownicy działów, specjaliści ds. robotyki, ds. utrzymania ruchu, ds. rozwiązań aplikacyjnych, serwisanci i inni. Pracujący w takich branżach przemysłu jak: automatyka przemysłowa, IT, branża motoryzacyjna, medyczna, przemysł metalowy, spożywczy, metalurgiczny, kosmetyczny oraz chemiczny i tworzyw sztucznych. Jak również przedstawiciele Uczelni Wyższych. Uczestnicy pochodzili z dziesięciu województw.
Zwiększona konkurencja na rynku produkcyjnym, jak również zwiększone wymagania dotyczące jakości oraz bezpieczeństwa produkcji a przy tym zmniejszania kosztów produkcji czy redukcji energii, wymagają na producentach unowocześnianie linii produkcyjnych. Jednym z elementów unowocześniania produkcji jest zainstalowanie robotów przemysłowych. W trakcie seminarium wielokrotnie eksperci z firm przekonywali, że obecnie Polska gospodarka jest bardzo konkurencyjna na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej i w tym momencie jest to właściwy czas na wszystkie inwestycje. W Polsce pomimo stale znacznego rozwoju produkcji, mamy zainstalowanych mało robotów przemysłowych, dlaczego? Zbyt drogi koszt robota, brak wiedzy co do obsługi, a także wiele innych czynników wpływa na sytuację przedsiębiorców. Prelegenci podczas swoich prezentacji pokazywali jak obecnie rozwija się robotyka i komponenty z nią związane.
Coraz bardziej zwarte i lżejsze konstrukcje robotów pozwalają zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca w zakładzie produkcyjnym oraz umożliwiają większą adaptacyjność oraz elastyczność robotów w całym procesie produkcyjnym jak również w całym zakładzie produkcyjnym. Kolejnymi zaletami lekkich robotów jest szybkość, przyspieszenie jak również energooszczędność. Prostsze interfejsy operatora umożliwiają pracownikom intuicyjną pracę z robotem nawet bez znajomości zaawansowanych języków programowania.
Podczas pierwszej prelekcji „Working Ideas – Pomysły, które pracują”, Tomasz Nowak z firmy Kuka Roboter przedstawiał najnowsze rozwiązania robotów KUKA z serii KR AGILUS. Są to roboty o najniższych klasach nośności. Ma ona zastąpić obecnie występujące roboty i ujednolicić system sterowania. Są to roboty małe, uniwersalne i kompaktowe, które mogą być instalowane zarówno na podłodze jak i podwieszane na ścianach. Ok ¼ robotów trafiających na rynek polski trafiają do branży spawalniczej i są to głównie roboty o nośności do 15 kg. Zaprezentowany został również najnowszy Paletyzator z serii QUANTEC, który swoją premierę w Polsce miał w tym samym czasie podczas targów TAROPAK.
Kolejna prezentacja „Optymalizacja linii produkcyjnej z użyciem Autodesk Factory Design Suite” poprowadzona została przez Sławomira Drążkiewicza z Tech Data Polska (Autoryzowanego dystrybutora oprogramowania Autodesk). Podczas prezentacji przedstawione zostały zalety projektowania zrobotyzowanych i zautomatyzowanych linii produkcyjnych z wykorzystaniem modeli 3D, które mogą w znaczący sposób poprawić czas projektowania modeli oraz zwiększyć efektywność projektujących inżynierów, dzięki wykorzystaniu standardowych bibliotek jak również łatwemu przechodzeniu pomiędzy modelami 2D oraz 3D.
Kolejną prezentację w pierwszym bloku seminarium poprowadził Michał Ochmański z firmy Comau Poland. Prezentacja pt. „Roboty COMAU – inne niż wszystkie” pokazywała rozwiązania produktowe oferowane przez firmę Comau Poland. 90% robotów Comau jest zainstalowanych w Europie. W Polsce zainstalowanych jest 1700 robotów, głównie w branży Automotive w tym głównie dla fabryk firmy Fiat.
Ostatnią prelekcję w pierwszej części seminarium poprowadził Daniel Oszczęda z firmy Balluf. Podczas prezentacji „Systemy wizyjne oraz systemy połączeń w robotyce” przedstawione zostały komponenty, bez których nie udałoby się stworzyć kompletnej zrobotyzowanej aplikacji, m.in. systemy wizyjne oraz czujniki. Firma BALLUFF oferuje pełne gamę produktów podzielonych na kilka grup. Jednak w czasie prelekcji zostały omówione systemy wizyjne i systemy połączeń sieciowych dla robotyki.
W kolejnej części spotkania swoją prezentację pt. „Roboty ABB – efektywne rozwiązania dla przemysłu” poprowadzili, Jakub Stec oraz Adam Majewski z firmy ABB. W czasie pierwszej części prelekcji przedstawione zostały rozwiązania oraz aplikacje ABB z zakresu robotów przemysłowych. Przedstawione zostały również rozwiązania funkcyjne – cele Flex Arc. W kolejnej części omówione zostały zagadnienia związane z serwisem w ABB. W szczególności zagadnienia związane ze zdalnym monitorowaniem robotów.
W następnej części spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania prezentacji „Rozwiązania igus dla robotyki”, Robert Pacek, przedstawiał najnowsze systemy połączeń oferowane przez firmę igus, w szczególności prowadniki z serii triflex znajdujące zastosowanie w robotyce.
Ostatnią prezentację w drugiej części seminarium poprowadził Krzysztof Barczewski z firmy ASTOR. Podczas prezentacji „Techniczno – biznesowe aspekty inwestycji w robotyzację”.
W ostatnim bloku prelekcji, swoje prezentację przedstawiły firmy POL-SVER oraz Murrelektronik. Prezentację „Roboty Universal Robots – przyjazna robotyzacja” poprowadził Łukasz Penar, który przedstawił uczestnikom seminarium roboty firmy Universal Robots, oraz korzyści wynikające z inwestycji w te rozwiązania.
Jak zawsze podczas organizowanych przez nas seminarium w hotelowym foyer, prezentacjom towarzyszyły stoiska wystawiennicze. Na październikowym seminarium, swoje stoiska wystawiennicze zaprezentowały firmy ABB, ASTOR, BALLUFF, Tech Data Polska, igus oraz Murrelektronik. Uczestnicy seminarium mieli możliwość rozmów ze wszystkimi prelegentami oraz przedstawicielami wszystkich firm.
Katarzyna Jakubek