Scandinavian Tobacco z systemem FlexNet

    Scandinavian Tobacco wdrożyło system FlexNet (klasy MES) w myślenickich zakładach koło Krakowa. Prace powierzono firmie Apriso. Zarząd oczekiwał m.in. uproszczenia i poprawy efektywności zadań, wykonywanych dotąd przez pracowników magazynów i produkcji. System FlexNet umożliwia ponadto bieżący podgląd zdarzeń produkcyjnych. Dzięki temu już we wczesnym stadium można wykryć nawet najmniejszy błąd lub natychmiast zareagować na niespodziewane zdarzenia.

    Scandinavian Tobacco S.A wytwarza ponad 11 mld wyrobów tytoniowych rocznie. Odbiorcy z Polski i zagranicznych rynków składają zamówienia na określone wyroby, które często muszą być natychmiast dostarczone. Według przedstawicieli fabryki cały harmonogram prac może zaburzyć nawet jedna pomyłka. Dlatego, ich zdaniem, tak ważna jest  bieżąca weryfikacja oraz podgląd procesów logistycznych i produkcyjnych.

    Sam system ERP, który wcześniej wspomagał procesy produkcyjne i logistyczne w firmie, nie był w stanie zapewnić dostatecznej kontroli, gdyż ze swej definicji przeznaczony jest głównie do planowania zadań i rejestrowania czynności już wykonanych. Ich realizację i bieżącą kontrolę powierzono więc FlexNet, który objął swym zasięgiem magazyn materiałów i magazyny wyrobów gotowych, a także działy jakości i produkcji papierosów.

    Kontrola odbywa się teraz automatycznie i na bieżąco. System FlexNet rejestruje zdarzenia i porównuje je ze wzorcem zapisanym w pamięci, a gdy stwierdzi różnice natychmiast generuje odpowiednią informację. Wybrane zdarzenia są ponadto automatycznie raportowane z systemu Apriso do ERP.