Tomasz Nowak, dyrektor w firmie KUKA Polska
Polski rynek robotyki przemysłowej od kilku lat stale rośnie i ma dziś dobre perspektywy na przyszłość. Popyt na roboty oraz zainteresowanie nimi jest bardzo wysokie. Konkurencja w tym segmencie jest bardzo silna. Na rynku mamy wielu światowych graczy i wciąż pojawiają się nowe firmy. Rynek jest bardzo zróżnicowany ? do grupy stałych odbiorców dołączają mniejsze, rodzime przedsiębiorstwa.
Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi rynku są: ogólny rozwój gospodarki, wsparcie środków unijnych, lokowanie produkcji zagranicznych producentów w Polsce, a także przyjazna polityka leasingowa i kredytowa.
Polskie firmy coraz częściej inwestują w roboty przemysłowe. Średnia roczna sprzedaż robotów na rok 2015 w Polsce przekroczyła wartość 1400. Jest to kolejny rekordowy rok, po najlepszym, 2014. Mimo to nadal odbiegamy od czołówki ? dla porównania, w Niemczech średnia ta wyniosła 22 tys.
Najbardziej popularnymi pracami, jakie powierzamy robotom, są: spawanie łukowe, zgrzewanie, przenoszenie oraz paletyzacja. Liczba robotów sprzedanych w 2015 r. w Polsce w obszarze handling wyniosła 923, natomiast w obszarze welding ? 560 sztuk. Głównym odbiorcą pozostaje nadal przemysł motoryzacyjny.