Rozpoczęto budowę nowej siedziby Fabryki Broni “Łucznik”

  Do stycznia 2014 r. w Radomiu ma być wybudowana nowa siedziba Fabryki Broni "Łucznik". Będą w niej wytwarzane nowe produkty, m.in. Modułowy System Broni Strzeleckiej oraz pistolet samopowtarzalny. Inwestycja pochłonie 100 mln zł.

  W poniedziałek na placu budowy odbyła się uroczystość symbolicznego wbicia w ziemię pierwszej łopaty, z udziałem m.in. marszałek Sejmu Ewy Kopacz i ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego.

  Według szefa resortu skarbu budowa nowoczesnej fabryki broni to przykład realizacji polityki polskiego rządu, który planuje wielomiliardowe inwestycje w obszarze zbrojeniowym. "Już od 2014 r. w zakładzie w Radomiu będzie produkowana najnowocześniejsza broń dla polskich żołnierzy. Ma ona służyć także zwiększeniu eksportu polskich produktów zbrojeniowych" – powiedział Budzanowski.

  Marszałek Ewa Kopacz podkreśliła, że budowa fabryki w Radomiu jest bardzo istotna dla tego miasta i regionu ze względu na panujące tutaj wysokie bezrobocie. Tymczasem – jak zaznaczyła Kopacz – przy budowie nowego zakładu będzie pracować około 500 osób. Jej zdaniem dzięki tej dużej inwestycji rozwijać się będzie lokalna gospodarka, bo generalnym wykonawcą prac jest firma z Radomia – ROSA-BUD SA.

  Inwestycja w Radomiu pochłonie około 100 mln zł. Na mocy zawartej w sierpniu umowy Agencja Rozwoju Przemysłu sfinansuje budowę obiektów produkcyjno-administracyjnych za ponad 50 mln zł, natomiast grupa Bumar – modernizację parku maszynowego i wdrożenie nowych produktów.

  Nowy zakład powstanie w zarządzanej przez ARP Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan, w podstrefie w Radomiu. Będzie się składać z trzech budynków: hali produkcyjnego o pow. ponad 17 tys. m kw., nowoczesnej strzelnicy oraz budynku biurowego o pow. 2,8 tys. m kw. Prace mają zakończyć się w pierwszym kwartale stycznia 2014 r. W fabryce znajdzie zatrudnienie około 400 osób.

  Fabryka Broni Łucznik w Radomiu wchodzi w skład grupy kapitałowej Bumar. Powstała w 2000 r. spółka kontynuuje tradycje fabryki broni istniejącej w Radomiu od 1925 r. Po wybudowaniu nowej siedziby firma opuści zajmowane zabytkowe obiekty.