Rosnąca rola autonomicznych robotów mobilnych w operacjach przemysłowych

Fot. Chris Vavra, CFE Media and Technology

Autonomiczne roboty mobilne (AMR) coraz częściej znajdują zastosowanie w ekosystemie robotyki mobilnej, ponieważ automatyzacja staje się nową normą.


Robotics Insights

– Rola automatyzacji w produkcji rośnie ze względu na zwiększony popyt i problem luki w umiejętnościach, który tylko się powiększa. Roboty odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu tej luki.

 

– W miarę jak roboty stają się coraz mniejsze i inteligentniejsze, stają się coraz bardziej autonomiczne, co zwiększa ich wartość i zestaw umiejętności na hali produkcyjnej.


Ponieważ automatyzacja staje się nową normą dla firm w erze Przemysłu 4.0, aby osiągnąć wyższą wydajność i niższe koszty, autonomiczne roboty mobilne (AMR) coraz częściej znajdują zastosowanie w ekosystemie robotyki mobilnej.

Kiran Raj, szef praktyki ds. przełomowych technologii w GlobalData, powiedział: “Pojawienie się robotów AMR jako inteligentniejszych i bardziej elastycznych zamienników zautomatyzowanych pojazdów sterowanych (AGV) w szerokim zakresie zastosowań w operacjach przemysłowych cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzięki zaawansowanym możliwościom mechatronicznym stają się one niezbędnym wyborem, szczególnie w obliczu niedoboru siły roboczej, ponieważ mogą poruszać się i podejmować decyzje samodzielnie”.

“W przeciwieństwie do pojazdów AGV, które mogą identyfikować przeszkody na swojej drodze, ale nie mogą ich ominąć, AMR może nawigować za pomocą map utworzonych na miejscu przez oprogramowanie lub wstępnie załadowanych projektów obiektów. Szybko zyskują popularność w kilku sektorach dzięki swojej autonomicznej i wszechstronnej naturze, wzmocnionej przez nowe technologie, takie jak możliwości jednoczesnej lokalizacji i mapowania (SLAM)”.

Motoryzacja

Ford opracował zbudowany przez KUKA AMR “Javier”, który może obsługiwać drukarkę 3D w celu drukowania części samochodowych. Gigant motoryzacyjny twierdzi, że Javier jest dokładny w swoich ruchach, robi krótkie przerwy na ładowanie baterii i wykonuje zadania na czas, jednocześnie wykorzystując dane drukarki do uczenia się i zwiększania swojej wydajności w czasie.

Logistyka

Chiński startup logistyczny Geek+ nawiązał współpracę z krajowym dostawcą inteligentnych rozwiązań logistycznych i zintegrowanych rozwiązań Engero, aby stworzyć pierwszy na świecie w pełni zautomatyzowany inteligentny magazyn portowy łańcucha chłodniczego w Tianjin w Chinach. Towary wymagające przechowywania w łańcuchu chłodniczym są transportowane przez urządzenia MP1000R AMR firmy Geek+ do magazynu w celu przeprowadzenia kontroli celnej i dezynfekcji, a następnie przenoszone do magazynu w celu dalszego przetwarzania i dystrybucji.

Pakowanie

Amazon wprowadził niedawno na rynek swojego pierwszego w pełni autonomicznego robota “Proteus”, który może samodzielnie poruszać się po obiektach, aby odbierać i umieszczać wózki do transportu towarów (GoCarts) zawierające paczki. Może być automatycznie poinstruowany, aby autonomicznie wykonywać swoją funkcję i poruszać się wokół pracowników bez konieczności ograniczania się do jakichkolwiek stałych obszarów roboczych. Jednocześnie gigant e-commerce testuje obecnie prototyp Cardinal, zrobotyzowanego ramienia do obsługi paczek o wadze około 20 kg.

Handel detaliczny

Kalifornijski startup technologiczny Ottonomy opracował pierwszego na świecie w pełni autonomicznego robota dostawczego “Ottobot”, który wykorzystuje opatentowane przez firmę oprogramowanie do nawigacji kontekstowej w celu poruszania się po zatłoczonych i nieprzewidywalnych środowiskach. Lotnisko CVG w Cincinnati nawiązało współpracę ze startupem w celu wykorzystania Ottobotów do dostarczania produktów detalicznych i spożywczych na lotnisku. W tym samym czasie sprzedawca detaliczny Presto wybrał firmę do dostarczania zamówień za pomocą Ottobotów.

Raj podsumowuje: “AMR współpracują i są przystosowane do przyszłych wdrożeń, ponieważ mogą omijać bariery i uwalniać ludzi od powtarzalnej pracy, pozwalając im jednocześnie skupić się na bardziej produktywnych i wzbogacających czynnościach. Wraz z rozwojem technologii jednoczesnej lokalizacji i mapowania (SLAM) oraz modelu robotyki jako usługi (RaaS), więcej sektorów będzie świadkami komercyjnego wdrażania nowych i ekscytujących przypadków użycia AMR w przyszłości”.