Rok 2014 to czas ekspansji innowacyjnych rozwiązań w teleinformatyce

Filarami rozwoju branży teleinformatycznej w tym roku będą rozwiązania mobilne, usługi w chmurze, analityka wielkich zbiorów danych i sieci społecznościowe – tak widzi niedawno rozpoczęty rok firma badawczo-doradcza IDC.

Według ekspertów światowe wydatki na rozwiązania IT wzrosną o 5 proc. do 2,1 biliona dolarów. Motorem napędowym będą technologie związane z Big Data, chmurami, mobilnością i społecznościami, czyli tym, co IDC określa jako Trzecią Platformę. Ich wzrost wyniesie 15 proc., a 89 proc. wydatków IT zostanie przeznaczone właśnie na te rozwiązania. Wciąż duża będzie sprzedaż smartfonów i tabletów, w lepszej kondycji, w porównaniu do roku 2013, znajdzie się rynek serwerów, przechowywania danych, sieci, oprogramowania i usług. Wpływy ze sprzedaży komputerów PC spadną o 6 proc.

Rynek IT w krajach rozwijających się, takich jak BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) wróci na ścieżkę dwucyfrowych wzrostów i osiągnie ok. 10 proc. Wydatki BRIC na IT wzrosną o 13 proc. i zapewnią 35 proc. światowych przychodów IT.

IDC przewiduje wzrost sprzedaży smartfonów o 12 proc. oraz tabletów o 18 proc. Producenci urządzeń z systemem Android, na czele z Samsungiem zachowają ilościową przewagą nad Applem, który z kolei będzie budować swoją wartość na wyższych cenach i zbudowanym ekosystemie aplikacji. Wzrosną też przychody z aplikacji dla urządzeń z Androidem. Microsoft, by sprostać wyzwaniom musi postawić na rozwój rozwiązań mobilnych.

Wydatki na usługi w chmurze i technologie umożliwiające świadczenie usług wzrosną o 25 proc. do 100 mld dolarów. Według IDC znacząco zwiększy się liczba centrów danych i graczy oferujących usługi w chmurze. Analitycy firmy uważają także, iż nakłady na technologie związane z Big Data pójdą w górę o 30 proc. i przekroczą 14 mld dolarów.