W krajach, w których w zakładach produkcyjnych dominują nowoczesne technologie, również poziom wykorzystania robotów jest wysoki. Jego dobrym miernikiem jest współczynnik gęstości robotyzacji, czyli liczba robotów przypadających na 10 tys. osób zatrudnionych w przemyśle produkcyjnym. Wskaźnik ten w Japonii, Korei Południowej, a nawet w Niemczech przekracza 250, natomiast w Polsce jest szacowany na poziomie ok. 20. To pokazuje, jak wiele mamy jeszcze w tej mierze do zrobienia.
Jednym z celów dwumiesięcznika ?Control Engineering Polska? i wydawnictwa Trade Media International jest efektywny transfer informacji i wiedzy od specjalistów do inżynierów zatrudnionych w zakładach produkcyjnych w naszym kraju. Już od ponad dziesięciu lat staramy się to robić skutecznie, a prowadzone przez nas seminaria tematyczne znakomicie wpisują się w tę ideę.
W połowie czerwca mieliśmy okazję spotkać się w Krakowie z przedstawicielami środowiska przemysłowego głównie z obszaru Polski południowo-wschodniej. Tym razem gościliśmy w nowoczesnym hotelu Andel’S, położonym w samym sercu Starego Miasta, tuż obok Rynku Głównego i Zamku Królewskiego na Wawelu. Jak podkreślali wszyscy prelegenci, dziś problemem nie jest technologia, a wiedza i umiejętność zastosowania konkretnych rozwiązań w firmach produkcyjnych. O tym właśnie, o optymalizacji systemów połączeń w aplikacjach zrobotyzowanych mówił Szymon Gumółka, menedżer ds. produktów w firmie Balluff. Wśród prelegentów nie mogło zabraknąć przedstawicieli czołowych światowych producentów. Roboty Mitsubishi Electric do zadań specjalnych i ich zastosowanie dla rynków wertykalnych było tematem wystąpienia Jacka Taczały, pracującego w Mitsubishi Electric jako regional industrial solutions sales coordinator. Natomiast o robotyzacji według KUKA Roboter mówił Janusz Jakieła ? sales engineer w tej firmie.
Warto zauważyć, że dziś roboty przemysłowe są tańsze i łatwiej dostępne niż jeszcze niedawno. Przekonywał o tym w wystąpieniu ?Roboty przemysłowe ? rozwiązania techniczne i propozycje cenowe na każdą kieszeń?, Marcin Gwóźdź, specjalista ds. aplikacji zrobotyzowanych w wywodzącej się z Włoch firmie Comau. Może jednak powinniśmy też zainteresować się robotami przemysłowymi produkowanymi w Polsce? Przemysław Degórski, dyrektor rozwoju, produkcji i sprzedaży w firmie Wobit, zachęcał do rozważenia takiej możliwości, w trakcie prezentacji dotyczącej inteligentnej robotyzacji zakładów przemysłowych.
Nowoczesny robot to jeszcze nie wszystko, liczy się jego nowoczesne wyposażenie, czyli sposób na wykorzystanie jego elastyczności. Grzegorz Bosak, dyrektor w firmie SCHUNK, która oferuje tego typu wyposażenie, przedstawił m.in. nowy ciekawy chwytak. Również o urządzeniach i systemach przeznaczonych specjalnie do stanowisk zrobotyzowanych mówił w swoim wystąpieniu Patryk Zalewski, product manager factory automation w firmie Turck. Piotr Bistroń, prezes zarządu w firmie Abis, zaprezentował zaś konkretne przykłady wdrożeń zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych.
Jak zawsze podsumowaniem seminarium był panel dyskusyjny z udziałem prelegentów. Uczestnicy nie zgodzili się z tezą, że robotyzacja ? lub szerzej automatyzacja ? jest równoznaczna z redukcjami w zatrudnieniu w zakładach produkcyjnych. Przykładem gospodarka niemiecka, w której przy wysokim poziomie zautomatyzowania produkcji i wykorzystania robotów poziom bezrobocia pozostaje bardzo niski. Nie należy się też bać, że zmiany w technologiach spowodują, iż dziś kupione urządzenie stanie się za rok lub dwa przestarzałe. Właściwie dobrany i wdrożony robot zawsze przyniesie dla firmy zysk.
Dla uczestników seminarium stoiska wystawiennicze przygotowały firmy: Balluff, Wobit, Mitsubishi Electric, Schunk, MV Center, Alfa Uszczelnienia Techniczne, Abis, Comau i Turck. Była to okazja do obejrzenia prezentowanych produktów i rozmowy ze specjalistami z firm. Uczestnicy seminarium jako jedni z pierwszych mogli też dowiedzieć się o naszym nowym redakcyjnym projekcie ? konkursie dla najlepszych Integratorów Systemów, którego rozstrzygnięcie szykowane jest na drugą połowę 2015 r.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne seminaria organizowane przez ?Control Engineering Polska?.
Autor: Bohdan Szafrański
Strona główna Aktualności ?Robotyka przemysłowa 2015 ? nowe technologie, rozwiązania, trendy? – relacja z seminarium