Roboty współpracujące pomagają zwiększyć wydajność produkcji

RC10 2.2 roboty współpracujące coboty

Roboty współpracujące pojawiły się w branży produkcyjnej kilka lat temu. Z roku na rok ich popularność rośnie a ich możliwości rozwijają się. Bardziej zaawansowane rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, zwiększona pojemność robocza i jeszcze bardziej inteligentne projektowanie to tylko kilka zmian, które dodano w cobotach. Jest to z pewnością warty uwagi kierunek rozwoju, szczególnie podczas pracy w przemyśle wytwórczym.

?Cobot? – robot współpracujący z ludźmi

Robot współpracujący lub inaczej cobot to urządzenie, które można zdefiniować jako robota zamierzającego fizycznie współdziałać i współpracować z ludźmi, również we wspólnym obszarze roboczym. Jest to przeciwieństwo zwykłych robotów, które są projektowane z myślą o pracy autonomicznej lub z ograniczonym przewodnictwem w zamkniętej celi robota. Takie funkcje spełniała dotychczas większość robotów przemysłowych, dopóki coboty nie zostały wprowadzone na rynek – ponad dziesięć lat temu.

Coboty oparte są na technologii, która wciąż jest dość nowa w przemyśle wytwórczym. Zostały one zaprojektowane przede wszystkim do stworzenia mniejszej i tańszej alternatywy dla zwykłego robota przemysłowego. Standardowe roboty zazwyczaj są skomplikowanymi maszynami, które wymagają wielu środków bezpieczeństwa i funkcji uzupełniających. Coboty, z drugiej strony, są oparte na prostszej technologii, dzięki czemu są łatwe w użyciu i nie muszą być zarządzane przez inżyniera oprogramowania.

Świetny rozwój z naciskiem na bezpieczeństwo

Coboty używane są na całym świecie, we wszystkich gałęziach przemysłu. Mimo, że jest to dość nowa technologia, rozwinęła się na rynku bardzo dynamicznie, już w ciągu pierwszych kilku lat. Współcześnie – osiągamy techniczne plateau. Do roku 2020, coboty będą musiały oferować jeszcze większą wartość dodaną i być zdolne, aby naśladować ludzkie oko, ręce a nawet mózg ? nie stanowiąc zagrożenia, w momencie kontaktu z ludźmi. Nowa generacja cobotów i związanych z nimi rozwiązań, koncentruje się na zintegrowanych systemach wizyjnych, elastycznych chwytakach, inteligentniejszych interakcjach z ludźmi i pełnym bezpieczeństwie. Kamery są teraz wbudowane w cobota, w celu rozpoznawania obsługiwanych produktów. Aktualnie rozwija się również poziom czułości robota, aby móc zatrzymać jego pracę w odpowiednim momencie.

Skanery bezpieczeństwa – jedno z najpopularniejszych rozwiązań bezpieczeństwa

Współpracujący robot może na ogół działać w każdym przemyśle produkcyjnym. Jednakże osiąga mniejszą prędkość roboczą, w porównaniu ze zwykłym robotem. Ma to na celu eliminowanie potencjalnych wypadków, ze względu na współpracę robota z ludźmi. Ponadto, ma on ograniczenie w zakresie ciężaru produktów, które może obsłużyć. Najbardziej nadaje się do pracy w zakładach produkcyjnych o stosunkowo niskich obciążeniach i prędkościach – takich jak przemysł produktów szybko zbywalnych (FMCG).

Głównym celem cobota jest stworzenie wysokiej wydajności produkcji, z równoczesnym utrzymaniem wysokiej jakości produktów. Jest to rozwiązanie elastyczne pod względem lokalizacji miejsca pracy – przeniesienie cobota na linię produkcyjną i umieszczenie go tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne – jest możliwe do zrealizowania przez zaledwie jedną osobę. Dzięki bardziej kompaktowym wymiarom i znacznie niższej wadze, może być doskonałą alternatywą dla zwykłego robota przemysłowego, który zazwyczaj jest większy i posiada o wiele więcej elementów zewnętrznych. Jest to doskonały wybór dla zakładów produkcyjnych, które wymagają elastyczności i sprzętu o niewielkim oddziaływaniu na środowisko.

Wspomaga paletyzację, depaletyzację oraz ?pick and place?

Kiedy coboty po raz pierwszy weszły na rynek, zostały zaprojektowane jako ramiona robota i były dość ograniczone pod względem rodzaju zadań, które mogły wykonywać. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat, opracowano i rozszerzono obszar zastosowań cobotów. Obecnie, mogą współpracować z automatycznymi pojazdami sterowanymi (AGV) i poruszać się po fabryce – zbierając palety. Mogą brać udział w procesie paletyzacji, przykładowo – z pudełkami na paletach a także przenosząc pudełka z palety, na przenośnik. Mogą pomagać również w tak zwanej procedurze ?pick and place? – pakując produkty w pudełku oraz być wsparciem w procesie podawaniu materiału.

Wygląd i sposób interakcji z ludźmi cobota również bardzo się rozwinął. Można je zaprogramować, aby mogły witać się ze współpracownikami odpowiadając np. ?dzień dobry?. Możliwe jest nawet odtwarzanie muzyki za pomocą programów z cobot!

Więcej na stronie: https://robotypaletyzujace.com


Źródło: Flexlink