Roboty paletyzujące w fabryce Strauss Cafe Poland

Grupa Strauss to jeden z czołowych producentów kawy na świecie. Strauss Cafe Poland należąca do tej grupy – jako producent znajdujący się w czołówce palarni kawy w Polsce – wytwarza rocznie 20 000 ton kawy, sprzedając ją pod różnymi markami.

Strauss Cafe Poland od wielu lat inwestuje w najnowsze osiągnięcia techniki umożliwiające zaspokojenie potrzeb i wymagań produkcyjnych. Jednym z wyzwań, jakie stanęło przed firmą Strauss, było stworzenie automatycznego systemu paletyzacji przystosowanego do obsługi kilkudziesięciu typów produktów. Najlepsze rozwiązanie, które sprostało wszystkim wymaganiom zaproponował FlexLink.

"Decydując się na współpracę z FlexLink wiedzieliśmy, że firma ta posiada duże doświadczenie w realizacji niestandardowych projektów – powiedział Krzysztof Weber, Kierownik Działu Technicznego w Strauss Cafe Poland. "Jesteśmy jednym z największych producentów kawy w Polsce, współpracujemy tylko ze sprawdzonymi dostawcami, a takim właśnie jest FlexLink" – dodał.

Celem projektu realizowanego przez FlexLink było osiągniecie sumarycznej wydajności paletyzacji w ilości około 60 kartonów na minutę, przy jednoczesnej obsłudze do 50 palet na godzinę.

Zespół projektowy FlexLink opracował i dostarczył rozwiązanie "pod klucz" (transport produktów, roboty przemysłowe, dystrybucja palet wraz z integracją automatycznej owijarki i etykieciarki do palet). Całość systemu zarządzana jest za pomocą oprogramowania SCADA zintegrowanego z urządzeniami wykonawczymi oraz oprogramowaniem SAP, umożliwiając automatyczne generowanie na etykiecie miejsc magazynowych dla palet pełnych wraz z raportowaniem produkcji.

"Dokonując wyboru poddostawcy i typu manipulatora kierujemy się parametrami takimi jak wysoka prędkość, udźwig oraz zasięg roboczy. Jako nieliczni z integratorów systemów zrobotyzowanych przy wyborze poddostawcy dodatkowo uwzględniamy kryteria jakości produktu, wielkości produkcji jak i obecność lokalnego wyspecjalizowanego serwisu. Kryteria te pozwalają na zachowanie ciągłości produkcji i niezawodności systemu, na czym nam i naszym Klientom najbardziej zależy. Wszystkie te parametry i kryteria spełniają roboty ABB, które zastosowaliśmy w ponad 50 aplikacjach, instalując ponad 100 manipulatorów firmy ABB" – powiedział Robert Jastrzębski, Robotics Manager FlexLink Systems Polska.

ABB jest dostawcą szerokiej grupy rozwiązań dla stanowisk zrobotyzowanych w tym kompleksowej oferty dla pakowania i paletyzacji. W Polsce działa także Centrum Pakowania i Paletyzacji wspierające Partnerów ABB w realizacji skomplikowanych instalacji. Oferta ABB dla pakowania i paletyzacji obejmuje specjalne roboty paletyzujące, pakujące oraz oprogramowanie PC i systemy wizyjne. W każdej z tych aplikacji można znaleźć "mechanicznych specjalistów" – w paletyzacji roboty serii IRB 660, o wysokiej sztywności i dużym udźwigu, w pakowaniu superszybkie roboty FlexPicker serii IRB 360, a także cały szereg uniwersalnych robotów 6-osiowych o udźwigach od 3 do 500kg i zasięgach od 58cm do 3,9m. Całość oferty dopełnia specjalistyczne oprogramowanie wspomagające paletyzację – PickMaster 5 oraz specjalistyczne systemy wizyjne PickMaster 3.

Czteroosiowy robot paletyzujący ABB IRB 660 ma sprawdzoną, sztywną konstrukcję. W zależności od wersji posiada udźwig 180 kg lub 250 kg oraz zasięg 3,15 m. Dzięki bardzo szybkim napędom może obsługiwać nawet 5 linii podających produkty, paletyzując na jedną lub więcej palet. Specjalistyczne oprogramowanie PickMaster 5 umożliwia wykonanie całego programu paletyzacji na ekranie komputera PC i to wszystko bez konieczności stałego połączenia komputera PC z kontrolerem robota!

Dzięki połączeniu specjalizowanego robota IRB 660 oraz oprogramowania PickMaster 5 wykonanie kompletnego programu paletyzacji ogranicza się do podania wymiarów produktu i zadeklarowania liczby warstw na palecie.