Japonia: roboty pomogą w walce z chaosem

Wraz z rozwojem sytuacji w Japonii zniszczonej przez trzęsienie ziemi i potężne tsunami, zmieniają się też środki podejmowane w walce z chaosem. Jedna z nowych inicjatyw wyszła ze strony amerykańskiego kontraktora wojskowego iRobot, który ma pomagać japońskim robotom wojskowym w działaniach zmierzających do usunięcia zniszczeń i odbudowy kraju.

Amerykańska firma dołączy do co najmniej dwóch zespołów robotów japońskich pracujących w rejonach zniszczonych przez trzęsienie ziemi i fale tsunami. Jeden z tych zespołów obsługuje robota długiego na 8 metrów, konstrukcją przypominającego węża, który wyposażony jest w kamerę.

Firma iRobot, z siedzibą w Bedford w stanie Massachusetts, przekazuje do pracy w Japonii cztery modele robotów naziemnych: dwa modele PackBot i dwa Warrior.

Robot PackBot jest zwinnym robotem, sprawdzonym w walce, który wykorzystywany jest do rozkładania bomb, rozpoznania terenu i innych taktycznych operacji. Zależnie od swojej konfiguracji, waży od 20 do 27 kilogramów i znany jest z tego, że łatwo go dostosować do potrzeb i warunków.

– Nie każdy robot działa w każdej sytuacji – mówi wiceprezes firmy iRobot, Tim Trainer – więc trzeba je odpowiednio skonfigurować.

Modele PackBot, które pojadą do Japonii, będą wyposażone w czujniki HazMat i zostaną przekazane w rejony, gdzie nie ma pewności co do promieniowania, czyli w rejon zniszczonej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi, gdzie będą szukać anomalii chemicznych, biologicznych i radiologicznych.

Większy model Warrior waży ponad 155 kilogramów i jest w stanie przechodzić przez gruzy, przenosząc przy tym przedmioty ważące do 90 kilogramów. Na potrzeby misji w Japonii zostanie wyposażony dodatkowo w umiejętności przeciwpożarowe, co oznacza, że będzie mógł być wykorzystany do rozwijania i przenoszenia węży do walki z ogniem oraz usuwania gruzów. Robot ten będzie doskonale uzupełniał się ze swym mniejszym, zwinnym kuzynem PackBotem i wykorzysta jego umiejętności skanowania terenu łącząc je z siłą swych sztucznych mięśni, neutralizując niepewne lub ryzykowne strefy.

Zarówno model PackBot, jak i Warrior, może być sterowany na odległość 800 metrów. Robot PackBot przekazuje swojemu operatorowi dane na temat niebezpiecznych warunków, robiąc to w czasie rzeczywistym.

Ze względu na to, że działający w Japonii ratownicy muszą uporać się ze stertą gruzów nie do przebicia, roboty mogą odegrać także kluczową rolę w ogólnych działania poszukiwawczo-ratunkowych, co robił już PackBot w strefie zero w Nowym Jorku po atakach z 11 września. Specjalny system napędu w obydwóch modelach zwiększa ich możliwość poruszania się w trudnych warunkach i pozwala bezpiecznie pokonywać im tereny, które nie są bezpieczne dla ludzi.

W pracach w Japonii robotom PackBot i Warrior towarzyszyć będzie sześciu pracowników firmy iRobot, którzy mają przeszkolić Japończyków i nauczyć ich korzystania z możliwości, jakie dają im amerykańskie roboty. Co ciekawe, modele te można kontrolować poprzez Xbox lub PlayStation.

Niestety może okazać się, że roboty nie wrócą już do domu. Kiedy bowiem wkroczą w strefę o niebezpiecznym poziomie promieniowania, może okazać się, że nie będzie już dla nich powrotu, ponieważ skażenie może sprawić, że staną się niebezpieczne w dalszym wykorzystaniu. Ale idąc w miejsca, w które nie można wysłać ekip ratunkowych, mogą one zapobiec dodatkowym, niepotrzebnym ofiarom wśród ludzi.

– Dlatego zajęliśmy się działalnością związaną z robotami – wyjaśnia Tim Trainer. – Aby uniknąć ofiar w ludziach.