Roboty, które „widzą” i „czują”

Tomasz Nowak, dyrektor, KUKA Poland
Roboty, które „widzą” i „czują”
Rynek robotów przemysłowych w Polsce to w głównej mierze aplikacje standardowe, w których roboty wykonują proste czynności związane ze spawaniem, zgrzewaniem i szeroko rozumianym przenoszeniem materiałów wraz z paletyzacją. Aplikacje mają na celu przyspieszenie produkcji, zapewnienie jej powtarzalności, niezawodności oraz zagwarantowanie wymaganej jakości.
Zastosowania specjalne dla robotów to aplikacje, w których oprócz samego robota wykorzystane jest również specjalistyczne oprogramowanie i oprzyrządowanie zwiększające funkcjonalność podstawowej konfiguracji robota.
W aplikacjach, których zadaniem jest w pełni automatyczna współpraca z otoczeniem, system robota dozbrajany jest w dodatkowe systemy sensoryczne oraz wizyjne. Dzięki takim aplikacjom robot ma dodatkowe dwa zmysły, znacznie zwiększające jego funkcjonalność.
Producenci robotów, wtym również KUKA, dostarczają tego typu rozwiązania wymagające jedynie dopasowania i sparametryzowania do potrzebnej aplikacji. W tego typu systemach robot w sposób całkowicie zautomatyzowany jest w stanie pobierać elementy podawane w sposób nieuporządkowany, co w znacznym stopniu zwiększa elastyczność gniazda produkcyjnego. Czujniki siły umożliwiają z kolei wykorzystanie robota w procesach, w których ważną rolę odgrywa sterowanie siłą, jak szlifowanie czy operacje montażu. W aplikacjach spawalniczych wykorzystywane są czujniki umożliwiające nakładanie długich spawów, zmieniających swoje położenie pod wpływem nagrzewania się materiału.