Rittal – Modułowe systemy TopTherm-Chiller

Pod nazwą ?TopTherm-Chiller? firma Rittal prezentuje nową serię chłodziarek cieczy które po raz pierwszy zostały zbudowane całkowicie w sposób modułowy. Nowość w skali światowej bazuje na systemie szaf sterowniczych TS 8, integruje moduły wodne i chłodzące oraz moduł elektryczny sterowania. Dzięki dwóm rozmiarom do dyspozycji mamy standardowo różne moce chłodnicze od 8 do 40 kW. Tym samym można pokryć najpopularniejsze obszary wydajnościowe, znacznie zredukować czasy dostaw i elastycznie zrealizować wymagania klientów.
Instalacje chłodzenia cieczy bardzo dobrze sprawdziły się w wydajnej i dopasowanej do potrzeb klimatyzacji. Występują zarówno w wersji samodzielnej do chłodzenia procesów i maszyn jak również w kombinacji z wymiennikami ciepła woda/powietrze w klimatyzacji szaf sterowniczych. Instalacje chłodzenia cieczy są także stosowane w obszarze IT do chłodzenia urządzeń bazujących na szafach serwerowych. Do tej pory wadą by fakt, iż instalacje chłodzenia cieczy nie były standaryzowane w pełnym zakresie wydajności, tylko produkowane przeważnie dla indywidualnych potrzeb klienta. Dzięki chłodziarkom TopTherm firma Rittal rozwinęła teraz wyjątkowe w skali światowej, standaryzowane rozwiązanie na bazie szafy sterowniczej TS 8. Innowacja została zbudowana z kilku modułowych jednostek, mimo tego jest bardzo elastyczna i pokrywa zapotrzebowanie w zakresie wydajności 8 do 40 kW.
W szafie sterowniczej TS 8 zintegrowano moduły wodne i chłodnicze oraz moduł elektryczny ze sterowaniem. Moduł wodny składa się ze zbiornika i pompy. Moduł chłodniczy składa się ze sprężarki, skraplacza i parownika. Obydwa są produkowanie oddzielnie. Dzięki takiemu modułowemu rozwiązaniu firma Rittal ma możliwość lepszej standaryzacji niż do tej pory i znacznej redukcji dużej liczby pomp i sprężarek. Zaletą dla klienta są niskie koszty i krótsze czasy dostawy. Łatwiejsze staje się także zarządzanie częściami zamiennymi, ponieważ serwis może szybciej reagować u klienta końcowego poprzez standaryzację części zamiennych. W miejsce zwykłych, długotrwałych badań na miejscu, który element jest uszkodzony, można łatwo wymienić tylko odpowiedni moduł.
Obudowa agregatu chłodzenia cieczy jest dostępna w dwóch szerokościach bazowych 800 i 1200 mm oraz w wysokości 2000 mm i głębokości 800 mm. Są dostępne moduły chłodnicze w wąskich obudowach o wydajności: 8, 12 i 16 kW, a w szerokich o wydajności 20 i 25 kW. W przypadku kombinacji obudowy możliwe jest także uzyskanie 32 lub nawet 40 kW (2×16=32 kW i 2×20=40 kW). Tym samym dwa rozmiary udostępniają siedem różnych wydajności chłodzenia.
Jeśli użytkownik przy takiej samej wydajności wymaga większej pompy, w miejscepompy 2,5 bara stosowana jest większa 4,5 bara. A jeśli dodatkowo wymagana jest dokładna wartość temperatury, do dyspozycji jest opcjonalnie moduł chłodniczy z regulacją obejściową gwarantujący dokładność ? 0,5 stopnia. Podobnie ma się sytuacja, jeśli wymagane jest napięcie sterowania 24 V DC. Pozostałe komponenty serii to czujniki przepływu i wersje dwuczęstotliwościowe 400 V / 50 Hz i 460 V / 60 Hz ? jest to ważne wymaganie jeśli chodzi o zastosowanie międzynarodowe. www.rittal.pl