RC10 ? nowy sposób automatyzacji przepływów produkcji

Kto z nas nie chciałby mieć w pracy kolegów, którzy nie podkradają jedzenia z lodówki i nie zajmują toalety? Jeszcze do niedawna z robotami kojarzono takie przymiotniki jak drogi, skomplikowany i przerażąjący, ale to się już zmieniło. W ostatnich latach powstała nowa generacja robotów zwanych cobotami czyli robotami współpracującymi.

Cobot ? przejmuje proste zadania i umożliwia rozwój pracowników

Cobot to inaczej robot współpracujący. Jest obecnie jedną z najważniejszych nowinek i ma potencjał, aby przyczynić się do kolejnego przełomu w przemyśle wytwórczym. Nie powstał po to, by zabierać miejsca pracy ludziom ? jego przeznaczeniem jest pomaganie pracownikom, a nie ich zastępowanie. Z założenia cobot ma przejmować wykonywanie prostych i nużących czynności, które pochłaniają czas i wyczerpują. W ten sposób ma odciążać pracowników, którzy zaoszczędzone w ten sposób czas i siły będą mogli poświęcić na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji oraz rozwój osobisty. Coboty wykorzystuje się do wykonywania podstawowych operacji takich, jak chwytanie i odkładanie elementów, jednak może on także wykonywać bardziej zaawansowane czynności takie, jak paletyzacja.

Dzięki wbudowanemu czujnikowi cobot wykrywa obecność i położenie człowieka

W przeciwieństwie do innych robotów, przy niskim obciążeniu i prędkości cobot może pracować bez osłon. We współdzielonej przestrzeni roboczej ma wchodzić w interakcje z człowiekiem, ponieważ dzięki swojej konstrukcji jest bezpieczny dla otaczających go ludzi. Jest wyposażony w niezwykle czułą funkcję awaryjnego wyłączania, która natychmiast zatrzymuje cobota, gdy ten napotka jakąkolwiek przeszkodę, co służy zapobieganiu potencjalnemu zagrożeniu lub wypadkom z udziałem pracowników. Dzięki wbudowanemu czujnikowi, cobot nie tylko wykrywa, że w pobliżu znajduje się człowiek, ale także, jakie jest jego położenie. Dzięki temu może pracować w pobliżu ludzi i zwolnić lub zatrzymać się w razie potrzeby, a kiedy pracownik odsunie się, wznowi pracę.

Cobot jest łatwy w instalacji, dzięki czemu można obniżyć koszty bez uszczerbku dla bezpieczeństwa operatora

Cobot jest dość lekki i, w razie potrzeby, daje się łatwo przemieszczać. Inną zaletą jest to, że jego oprogramowanie jest bardzo proste i nie wymaga od programującego żadnych szczególnych umiejętności. Kolejnym aspektem przemawiającym na korzyść cobota jest fakt, że w porównaniu z innym rozwiązaniami z zakresu robotyki jest on tańszy oraz łatwiejszy w obsłudze. Odseparowanie cobota od ludzi w hali produkcyjnej nie wymaga stosowania osłon, jak to często bywa w przypadku robotów stosowanych w przemyśle automotive. Rezygnacja z wszelkich zabezpieczeń przynosi korzyści w postaci mniejszych gabarytów robota, jednak odbywa się to bez uszczerbku dla bezpieczeństwa operatora.

Standaryzowany system paletyzacji FlexLink to kompaktowe, szybkie w montażu i łatwe w  konfiguracji rozwiązanie. Zastosowanie robota współpracującego znacznie zmniejsza wykorzystaną powierzchnię ? o ponad 50% w  porównaniu z systemami wyposażonymi w roboty przemysłowe.

Nie jest potrzebny system ogrodzeń ani klatka, ponieważ praca obok robota jest całkowicie bezpieczna. Takie rozwiązanie pozwala na ciągłość pracy, a operator może w łatwy sposób zdjąć kompletną paletę bez konieczności zatrzymywania robota.

Dzięki zasilaniu typu dwa w jednym wynoszącemu 110 V i 230 V koszty operacyjne są utrzymane na niskim poziomie. Ponadto wewnętrzna pompa próżniowa umożliwia łatwe przesuwanie stanowiska paletyzacji i nie jest potrzebne zewnętrzne doprowadzenie powietrza. Przemyślana konstrukcja z szybkozłączami ułatwia instalację i skraca jej czas

Prosta paletyzacja z wykorzystaniem robota współpracującego do zaledwie kilku godzin, a aplikacja na tablet z intuicyjnym interfejsem ułatwia konfigurowanie warstw bez skomplikowanego programowania robota.


Źródło: Flexlink