W połowie listopada odbyły się Targi PROTECH?05, których współorganizatorem i patronem medialnym było nasze wydawnictwo.
Impreza okazała się strzałem w dziesiątkę zarówno pod względem doboru tematyki, jak i kompleksowości tego spotkania branżowego ? od projektowania urządzeń (DESIGNTECH), poprzez automatyzację tychże urządzeń i linii produkcyjnych (ROBOTECH) i połączenie wszystkich elementów w systemie informatycznym (SYSTECH), kończąc na utrzymaniu wszystkiego w ruchu (MAINTECH). I ta formuła ? co nas ucieszyło ? została doceniona przez uczestników.
Wypowiedziała się na ten temat Małgorzata Keulemans, marketing manager i prokurent MPL Technology: ? Duże zainteresowanie ze strony uczestników jest dowodem na to, że targi PROTECH mają przed sobą przyszłość. Uważam, że z punktu widzenia potrzeb naszej branży siła tych targów polega na tym, że łączą w sobie cztery niezwykle istotne dla każdego inwestora obszary. Seminaria, które zgromadziły liczne grono słuchaczy, były nie tylko okazją do zapoznania się z najnowszymi technologiami, ale dały również możliwość nawiązania wielu ciekawych kontaktów.
Nic dodać, nic ująć. Tych, którym nie udało się dotrzeć w tym roku, zapraszamy w przyszłym ? PROTECH?06 odbędzie się 14-16 listopada. W 2006 roku planujemy również opublikować serię artykułów, opracowanych na podstawie prezentacji, które wzbudziły największe zainteresowanie. Relacja z targów ? na str. 40.
A co ponadto warto przeczytać w numerze? W temacie z okładki, jak już wcześniej zapowiadałam, piszemy o coraz popularniejszej technologii RFID ? ale niestety jeszcze nie u nas. Kiedy w Polsce doczekamy się pierwszego, chociażby pilotażowego wdrożenia? Może pionierem okaże się Tesco ? w GB w tej sieci już wdrożono RFID, albo warszawskie metro ? jak zrobiono to w Niemczech.
Według Adama Majczak, redaktora naczelnego MSI: ? Rozważając wdrożenie RFID w Polsce należy pamiętać, że:
-
dopuszczone w Europie zakresy częstotliwości (szczególnie dotyczy to pasma 0,8-1 GHz) różnią się od zakresów dopuszczonych w USA,
-
ograniczniki nałożone w UE na moc emisyjną etykiet RFID są znacznie bardziej rygorystyczne (nawet trzykrotnie niższa dopuszczalna moc),
-
wskutek ograniczenia mocy zasięg europejskich etykiet RFID może okazać się nawet dwukrotnie mniejszy,
-
USA przeszły z własnego, 12-cyfrowego kodu paskowego na 14-cyfrowy standard europejski, więc oprogramowanie wywodzące się z SKK będzie łatwiej zaadaptować.
A jak jest w innych krajach? W Rosji Symbol Technologies i IBM zastosowały technologię RFID do identyfikacji części na linii montażowej w zakładzie produkcyjnym GAZ. Warto również dodać, że w skali globalnej wydatki na RFID mają wzrosnąć z 0,5 mld USD w 2005 do 6,2 mld USD w 2009.
Reszta numeru jest równie ciekawa.
Tymczasem, życząc przyjemnej lektury, składam najserdeczniejsze życzenia ? miłych, spokojnych i uduchowionych Świąt Bożego Narodzenia; spędzenia wolnego czasu w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Nowy Rok natomiast niech okaże się czasem stabilizacji oraz realizacji osobistych zamierzeń.
Hanna Tylicka, redaktor naczelna
ht@controlengpolska.com