Postęp w zakresie układów regulacji serwonapędów podnosi wydajność obrabiarek

Firma Sunnen Products przedstawiła trzy nowe platformy pionowych maszyn honujących, wykorzystujących nowoczesne serwonapędy i silniki, dzięki którym zwiększono możliwości, prędkość i dokładność obróbki, a także bezpieczeństwo maszyn.
Nowe możliwości to m.in. wybór prędkości posuwu narzędzia, stała struktura krzyżowa i szybsze automatyczne wykrywanie średnicy cylindra w celu redukcji czasu cyklu. Dostępne maszyny potrafią obrabiać otwory o średnicach 3300 mm, spotykane w pompach tłokowych, komponentach hydraulicznych, podwoziach samolotów i podobnych elementach.
W nowych modelach można znaleźć wrzeciono typu serwo o mocy 7,5 kW (10 KM). W nowej platformie SV-2000 udostępniono możliwość wyboru między zadawaniem prędkości i siły posuwu. Prędkość może być zadawana z rozdzielczością
0,1 µm. W trybie zadanej siły maszyna monitoruje siłę wymaganą do uzyskania posuwu i sama dopasowuje ją do aktualnych warunków pracy, starając się zapewnić najkrótszy możliwy czas cyklu.
Nowe platformy wyposażono w technologię bezpieczeństwanapędów, która monitoruje wszystkie urządzenia odpowiedzialne za bezpieczeństwo za pomocą dedykowanego PLC. Zatrzymuje on napęd lub ogranicza jego prędkość po wykryciu zagrożenia.