Pomiary i analiza energii ? łatwe i bardzo przydatne

Energia elektryczna jest niezbędnym elementem do działania nowoczesnych zakładów przemysłowych. Jednak w dzisiejszych czasach nie liczy się tylko stały dopływ ?prądu?, ale w perspektywie rosnących cen również jego jakość wpływająca na stabilność pracy poszczególnych urządzeń.

Liczniki pierwszy krok do inteligentnego pomiaru

Podstawowym narzędziem do pomiaru stosowanym w zakładach produkcyjnych jest licznik energii. Te stosowane do tej pory, dostarczone przez ?elektrownie? służą do rozliczeń i tak zostanie przez dłuższy czas. Jednak nie dadzą one dodatkowych informacji, dostępnych w inteligentnych licznikach.

Liczniki serii 7M Finder, w zależności od typu pracują w sieciach jedno i trójfazowych. Konfigurację i odczyt liczników można przeprowadzić w aplikacji NFC Finder Toolbox, na smarfonie. Ustawienia można przygotować raz dla wielu urządzeń i wgrywać je w prosty sposób zbliżając telefon do licznika.

Odczyty natomiast przeprowadzać można za pomocą NFC lub stosując połączenie Modbus. Zdalny odczyt parametrów umożliwi rejestracje danych oraz analizę przy użyciu sterownika lub komputera.

Dla tradycjonalistów każdy z liczników posiada wyświetlacz, który pokaże spektrum odczytów lub tylko ich wycinek, zdefiniowany przy pomocy aplikacji NFC Finder Toolbox.

Liczniki 7M posiadają certyfikację MID, dlatego mogą służyć jako podlicznik do rozliczeń między podmiotami (np. w halach logistycznych).

Należy mieć na uwadze, że to potężne narzędzie analityczne może dostarczyć szereg danych (nawet 53 zmienne), dotyczące parametrów takich jak: V, A, PF, kW, kVA, kvar, Hz, THD V, THD A, które przetworzone w odpowiedni sposób dadzą specjalistom utrzymania ruchu pełny obraz procesów zachodzących w firmie.

Możliwości analizy na szerszą skalę

Nowe produkty z gamy Finder to Seria 6M. Otwiera ją konwerter protokołu Modbus TCP/IP na Modbus RTU (RS485 master) z web serwerem (Typ 6M.BU.0.024.2200). To urządzenie będzie doskonałym uzupełnieniem układów z licznikami 7M. W znacznym stopniu ułatwi pracę z nimi, bezpośrednio łącząc je z siecią informatyczną w firmie dzięki portowi komunikacji Ethernet: 10/100 Mb/s (do 10 użytkowników max.). Ponadto Konwerter 6M ma wbudowane 6 diod LED, które już na pierwszy rzut oka, pozwolą ocenić status pracy i błędów, co bardzo przyśpieszy pracę służbą utrzymania ruchu (SUR).

Więcej analiz w krótszym czasie

Jakość produkcji w zakładach, które pretendują do przemysłu 4.0, uzależniona jest od jakości dostarczonej energii. Seria 6M ? to również trzy analizatory, a każdy z nich przystosowany jest do pracy zarówno z prądem przemiennym, jak i stałym. Deklarowany pomiar do 300A – 800 V AC i do 400A – 1000 V DC, przy klasie dokładności: 0.5%. Analizatory są w pełni konfigurowalne za pomocą interfejsu Modbus RS485 ? czyli powszechnego standardu.   

Nadzór to przyszłość

Rozwój produktów przeznaczonych do analizy i kontroli napięcia będzie w dalszym ciągu priorytetem. Jednym z nowych produktów w serii 70 jest przekaźnik Typ 70.51.0.240.N032, który programowany jest za pomocą aplikacji Finder Toolbox NFC, którą nasi klienci doceniają za wygodę, o czym już nadmienialiśmy.

Zmiany na lepsze

W firmie Finder wierzymy, że przyszłość to zmiany na lepsze. Nasi klienci będą mogli sięgać do nowych rozwiązań jakie dostarczymy na rynek, które wspólnie z nimi będziemy rozwijać.

FINDER Polska Sp. z o.o.

ul. Logistyczna 27

62-080 Sady

finder.pl@findernet.com