Polskie uczelnie i firmy będą pracować nad rakietami krótkiego zasięgu

  Polski Holding Obronny wraz w Wojskową Akademią Techniczną oraz Politechniką Warszawską chcą rozpocząć wspólne prace badawcze nad system rakiet krótkiego zasięgu, najważniejszego elementu Tarczy Polski, czyli systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

  – Wiadomo, że Tarcza Polski to w większość rakiety, dlatego zaczęliśmy badania nad nimi wspólnie w Wojskową Akademią Techniczną i mamy nadzieję, że do grona uda się dołączyć Politechnikę Warszawską – powiedział Mariusz Andrzejczak, wiceprezes Polskiego Holdingu Obronnego podczas dzisiejszego spotkania na Politechnice Warszawskiej.

  Było to kolejne spotkanie promujące dorobek polskiej nauki oraz przemysłu w zakresie tworzenia unikatowych polskich technologii rakietowych i radarowych. Data spotkania nie została wybrana przypadkowo. Jutro (3 czerwca br.) do Polski przyjeżdża prezydent USA Barack Obama oraz prezydentFrancji Francois Hollande, aby świętować 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

  Ale też największe amerykańskie i francuskie koncerny ścigają się od kilku miesięcy o zlecenie przez MON budowy Tarczy Polski. Będzie się on składał z trzech podsystemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Pierwszy system bardzo krótkiego zasięgu, do kilku kilometrów, drugi krótkiego zasięgu, do 25 kilometrów, oraz średniego zasięgu do 100 kilometrów. Na początek ma być budowany podsystem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Jest on oparty na zestawach rakietowych typu MRAD (Medium Range Air Defence), które w polskiej armii otrzymały oznaczenie Wisła.

  W tym miesiącu ma zakończyć się faza analityczno-koncepcyjna. Właściwy przetarg na zostać ogłoszony jesienią. Wartość kontraktu to 15-20 mld złotych, czyli znacznie więcej niż zakup 48 samolotów F-16.

  Wiceprezes PHO mówił podczas spotkania, że prezentacje, w który bierze udział holding i polskie ośrodki naukowe mają przekonać opinię publiczną, że w Polsce da się zrobić nowoczesne technologie i Polskę stać na to żeby nie tylko inwestować w rozwój kardy inżynierskiej, ale także żeby ta kadra miała miejsca pracy w polskich przedsiębiorstwach.

  – Bardzo wiele uczelni cywilnych przygląda się, w jakim kierunku idzie Politechnika Warszawska i właśnie tego rodzaju kierunku są otwierane w całym kraju. I dokładnie o to nam chodzi. Na Politechnice Warszawskiej powstało międzywydziałowe studium doktoranckie z zakresu technik rakietowych, które ma kształcić przyszłe kadry dla przemysłu obronnego – dodał Mariusz Andrzejczak.