Polskie spółki w gronie 500 firm technologicznie innowacyjnych

  17 polskich firm znalazło się w rankingu najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw technologicznie innowacyjnych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka).

  Najwyżej, na 97 miejscu, została sklasyfikowana spółka Softhis. W porównania z zeszłorocznym rankingiem wzrosła liczba firm znad Wisły uwzględniona w rankingu z sześciu do siedemnastu.

  Pierwsze miejsce przypadło francuskiemu przedsiębiorstwu Ymagis, specjalizującemu się w cyfrowych usługach dla przemysłu filmowego. Przychody firmy w ciągu pięciu lat zwiększyły się o ponad 59 tys. proc. Francja ma w rankingu największą liczbę spółek. W całym zestawieniu znalazły się firmy z 24 państw.

  Obok krakowskiego Softhisu (5-letni wzrost przychodów na poziomie 1573 proc.), jedynej polskiej firmy w pierwszej setce, w rankingu znalazło się jeszcze 16 polskich firm, w tym cztery w drugiej setce: Comperia.pl, Swiftway, Goclever oraz LGBS.

  – Pierwsze lata funkcjonowania Comperii przypadły na okres kryzysu finansowego. Wzrost biznesu w tak trudnych okolicznościach wymagał przyjęcia innowacyjnego i jednocześnie obarczonego większym ryzykiem stylu działania. To, w połączeniu z dużą dozą determinacji i motywacji zespołu, przełożyło się na bardzo dynamiczny rozwój firmy. Nie skupiamy się na problemach, ale na osiąganiu coraz wyższych celów – komentuje Bartosz Michałek, prezes spółki Comperia.pl.

  W klasyfikacji krajów Polska znalazła się na 10 miejscu. Podobnie jak w ubiegłym roku podium należy do Francji, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Ranking grupuje najszybciej rozwijające się spółki technologicznie innowacyjne z regionu EMEA. Analiza oparta jest o procentowy wzrost przychodów operacyjnych ze sprzedaży na przełomie ostatnich pięciu lat (2008 r. vs. 2012 r.). Średnia stopa wzrostu przychodów wszystkich spółek z zestawienia wyniosła 1.403 proc.

  Obecność polskich firm w rankingu może nie jest imponująca przy np. 86 podmiotach francuskich, ale widać, że rynek dojrzewa, a rodzime spółki zaczynają liczyćsię w międzynarodowych zestawieniach.