Polskie innowacyjne firmy i jednostki naukowe na targach Hannover Messe 2017

W trakcie targów Hannover Messe 2017 na polskim stoisku, w strefie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), prezentują się firmy i jednostki naukowe, które w myśl hasła SMART MEANS POLAND pokazują nowe oblicze naszej gospodarki.

Innowacje i nowoczesne technologie
Duża część wystawców na polskim stoisku narodowym to beneficjenci NCBR, którzy prezentują rozwiązania stworzone z pomocą Funduszy Europejskich. 
Na stoisku narodowym prezentowanych jest szereg nowatorskich technologii i produktów stworzonych przez polskie firmy i jednostki naukowe. Uczestnicy targów mogą zobaczyć m.in. stacje ładowania pojazdów elektrycznych (Ekoenergetyka-Polska), efekty prac nad technologią druku ultracienkich linii przewodzących (XTPL) oraz przełomową technologią wytwarzania ogniw fotowoltaicznych w oparciu o perowskity (Saule Technologies).
Bezpośrednio w strefie NCBR prezentują się m.in.:
• VIGO System – producent innowacyjnych detektorów podczerwieni do zastosowań w energetyce.
• Advanced Protection System – twórca SAFE SKY – innowacyjnego systemu wykrywania i neutralizacji dronów, działający na zasadzie tarczy antydronowej – w pełni opracowany w Polsce.
• VersaBox (start-up) – producent autonomicznych robotów mobilnych dla fabryk i magazynów. 
Firmy-beneficjenci NCBR obecni w Hanowerze to m.in.: Saule Technologies, Ekoenergetyka, XTPL, Photon,Transition Technologies, Solaris Bus, Genicore, PIAP, VIGO Systems, Advanced Protection System, FlyTech, Visenergia.
Wirtualny spacer po polskich laboratoriach Na targach przedstawiana jest też oferta i możliwości polskich centrów badawczych. Goście dzięki „wirtualnym spacerom”, przenoszą się do nowoczesnych i świetnie wyposażonych polskich laboratoriów, które mogą konkurować z zagranicznymi ośrodkami, świadcząc usługi w zakresie B+R  dla biznesu i instytucji naukowych.

Na Hannover Messe 2017 prezentują się:
Wrocławskie Centrum Badań EIT+, posiadające najbardziej kompleksową infrastrukturę badawczą w Europie Środkowo-Wschodniej, wyposażoną w najnowszy sprzęt laboratoryjny. Pozwala to realizować interesujące przemysł, aplikacyjne projekty badawcze oraz podstawowe badania uwzględniające światowe trendy rozwojowe.
Centrum Cyklotronowe Bronowice IFJ PAN, które oferuje wykorzystanie wiązek protonowych z cyklotronu C-235 dla firm komercyjnych do badań własności nowych materiałów, substancji biologicznych, detektorów stosowanych w medycynie, technice i fizyce oraz odporności elektroniki na promieniowanie,   w tym promieniowanie kosmiczne. 
Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii: multidyscyplinarny ośrodek z Poznania skupiający specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych, skoncentrowany na nowych materiałach i biomateriałach o wielostronnych zastosowaniach.
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Krakowie, którego synchrotron SOLARIS to najnowocześniejsze i największe multidyscyplinarne urządzenie badawcze w Polsce. 
Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT: wyjątkowy kompleks badawczy służący prowadzeniu interdyscyplinarnych badań nad przyszłościowymi materiałami i technologiami. Centrum wyposażone jest w zaawansowane linie technologiczne oraz platformy projektowania, symulacji, diagnostyki i charakteryzacji.
Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH: miejsce prowadzące badania w dziedzinie inżynierii materiałów i nanomateriałów oraz ogólnie pojętej nanotechnologii. W Centrum działa sześć Linii Badawczych i dwa Zespoły Badawcze, które prowadzą badania podstawowe i aplikacyjne nad materiałami metalicznymi, półprzewodnikowymi, kompozytowymi i ich nanostrukturami.

Stoisko SciTech
Jednym z polskich stoisk na targach jest zorganizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego SciTech Poland (hala nr 2). Goście targów mają tam możliwość poznać najciekawsze wynalazki z polskich uczelni, instytutów badawczych, nowatorskie rozwiązania stworzone przez polskich studentów.
Na stoisku SciTech można zobaczyć na przykład: prototyp B-Droida – robota do zapylania roślin, napędzanego i kontrolowanego za pomocą światła mikrobota zdolnego przenosić ładunki o wadze 10-krotnie wyższej niż własna oraz stworzony przez studentów samochód solarny. Łącznie prezentowanych jest tu 27 nowatorskich rozwiązań.
Polish Country Night
Dziś wieczorem odbywa się tradycyjny wieczór kraju partnerskiego – Polish Country Night, czyli spotkanie typu business mixer. To dobra okazja do poznania się z wystawcami i gośćmi targów, a także zacieśnienia relacji biznesowych. Początek imprezy o godz. 18, na polskim stoisku narodowym (hala nr 3). Organizatorem spotkania jest PKO Bank Polski.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju