Polskie centra danych rosną jak na drożdżach

    Mimo odłożenia części planowanych inwestycji w ośrodki przetwarzania danych, co roku dostępna powierzchnia zwiększa się ? według danych firmy PMR ? o 4-7 tys. metrów kwadratowych. A to oznacza ciągłe zwiększenie przychodów operatorów takich ośrodków.

    Według PMR w ciągu ostatnich pięciu lat wartość podstawowych usług oferowanych przez centra danych, jak np. kolokacja, zwiększyła się ponad dwukrotnie. I bez względu na koniunkturę ekonomiczną roczne wzrosty pozostają dwucyfrowe. Jeszcze szybciej rośnie rynek usług hostingowych.

    Analitycy PMR uważają, że stabilny rozwój będzie dotyczyła także kolejnych lat ? nie widać żadnych przeszkód dla rozwoju centrów danych, rośnie natomiast zainteresowanie usługami.

    W tym roku powinny zostać oddane do użytku inwestycje opóźnione, planowane na rok ubiegły. Pierwszym centrum ma być ośrodek serwerowy w Katowicach budowany przez spółkę 3S. W toruńskim parku technologicznym już w ubiegłym roku oficjalnie oddano do użytku centrum danych firmy DataSpace o całkowitej powierzchni 3 tys. m kw., z których 1,1 tys. m. kw. została przeznaczona na serwery, a ok. 400 m kw. przewidziano na usługi kolokacji.

    Ubiegły rok przyniósł kilka innych uruchomionych inwestycji. W Błoniu pod Warszawą IBM uruchomił własny ośrodek, w Toruńskim Parku Technologicznym ruszyło Exea Data Centre należące do TARR Centrum Innowacyjności. Centrum kolokacji dla Polkomtela i Cyfrowego Polsatu uruchomiono także w Grodzisku Mazowieckim (inwestycja warta 83 mln złotych). Kolejny ośrodek powstał w Piasecznie. W pierwszym kwartale tego roku ruszyło także centrum w Katowicach w Euro-Centrum Science and Technology Park.