ROBOTY DLA POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ ORAZ INNYCH UCZELNI
Jak powiedział na uroczystości dziekan Wydziału Mechanicznego PK prof. Krzysztof Szuwalski: ? Studia techniczne muszą opierać się na laboratoriach, na praktyce. Laboratoria nie mogą być muzeum techniki, muszą pokazywać najnowsze osiągnięcia. Jedno i drugie udało nam się dziś zrealizować.
Przekazane Instytutowi Technologii Maszyn Wydziału Mechanicznego PK roboty FANUC S-420F mają zasięg ok. 2,5 m, każdy z nich ma masę 1 600 kg i udźwig 120 kg. Służą m.in. do spawania, zgrzewania, przenoszenia, pakowania, obróbki materiałów, montażu oraz obsługi maszyn ? a potrafią to wykonywać z dokładnością do 0,1 mm. 28 lutego głównym ich zadaniem było jednak nalewanie i podawanie szampana.
Najważniejsze pytanie, jakie zostało zadane podczas konferencji prasowej, brzmiało:
? Czy te roboty potrafią uśmiechać się, jak najładniejsze kelnerki?
? Wszystko da się zrobić ? zażartował gospodarz imprezy dyrektor Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji PK prof. Jerzy Cyklis. ? Jeśli będzie taka potrzeba, jeśli zażyczy sobie tego klient, to robot uśmiechnie się, a nawet zatańczy. A tak poważnie mówiąc, nauczenie robotów nalewania i podawania szampana nie było łatwym zadaniem. Koledzy musieli zaprojektować i wykonać specjalny interfejs, umożliwiający synchronizację pracy robotów. Poza tym są to bardzo drodzy kelnerzy ? nowy robot FANUC Robotics tej klasy kosztuje ok. 60 tys. euro.
Wszystko zaczęło się od rozmowy pracownika Instytutu mgr. inż. Ryszarda Treli z prezesem Astora. Inżynier Trela chciał wypożyczyć nowoczesnego robota dla celów naukowych i dydaktycznych. Po pewnym czasie prezes Stefan Życzkowski przypomniał sobie o ofercie, którą otrzymał z zakładów Opla w Gliwicach. Fabryka skończyła produkcję opla Astra i w związku z modernizacją linii produkcyjnych pozostało 19 robotów. Roboty te kupił Astor. Zostały przewiezione na Politechnikę Krakowską. Do prac włączyli się pracownicy politechniki, a także studenci ? działającego przy Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Koła Naukowego Automatyki i Robotyki ? kierowani przez opiekuna mgr. inż. Tomasza Wieka. Dzięki ciężkiej pracy wielu osób zaadaptowano pomieszczenia na laboratorium, składano i czyszczono roboty oraz przygotowywano je do wysłania na inne uczelnie.
? Pomagaliśmy, jak mogliśmy ? stwierdziła prezes koła Dobromiła Włodarska, studentka V roku Wydziału Mechanicznego. ? Zajmowaliśmy się wszystkim ? od programowania po ustawianie stolików. Wczoraj pracowaliśmy do 22.00.
Prezes Astora Stefan Życzkowski nieprzypadkowo współpracuje z Politechniką Krakowską. Kiedy był studentem III roku Wydziału Mechanicznego PK, założył firmę Astor (15 lat temu), a pracę magisterską pisał w Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji PK. Jego ojciec profesor Michał Życzkowski to członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, członek zagraniczny Austriackiej Akademii Nauk, doktor honoris causa wielu uczelni.
W Polsce wciąż narzeka się na brak współpracy przemysłu z nauką. Firma Astor przekazując roboty uczelniom pokazała, że tak być nie musi. W ciągu 15 lat działalności firmy powstało na uczelniach wiele prac dyplomowych, wykorzystujących produkty z oferty firmy Astor, a wdrożonych później w przemyśle.