Panasonic zwiększa elastyczność systemów Free Multi

  Panasonic wprowadził na polski rynek nową, bardziej elastyczną wersję systemu Free Multi (5×1), który dzięki podłączeniu nawet pięciu jednostek wewnętrznych do jednego agregatu pozwala na tworzenie kompleksowych systemów grzewczo-klimatyzacyjnych. Rozwiązanie opracowane z myślą o domach jednorodzinnych i mniejszych obiektach komercyjnych zapewnia o 30 proc. niższe zużycie energii oraz oszczędność miejsca na instalację.

  Panasonic Free Multi to system pomp ciepła powietrze-powietrze, który umożliwia ogrzewanie bądź chłodzenie do pięciu pomieszczeń przy wykorzystaniu zaledwie jednego agregatu. W zależności od potrzeb właścicieli domów można do niego podłączyć ścienne, kanałowe, kasetowe i podłogowe jednostki wewnętrzne.

  Źródłem oszczędności jest opracowana przez Panasonic sprężarka wykorzystująca technologię Inverter+. Dzięki niej system jest w stanie efektywnie działać nawet przy temperaturach zewnętrznych sięgających -15 stopni Celsjusza w przypadku trybu grzania lub -10 stopni w trybie chłodzenia. Free Multi jest w pełni dostosowany do wymogów tzw. Dyrektywy ErP i uzyskał wysokie oceny efektywności energetycznej – klasy A++/A+ w zależności od modelu, co potwierdza niskie koszty użytkowania w całym cyklu użytkowania.

  Najnowsza wersja systemu została wzbogacona o nową jednostkę ścienną o wydajności 1,6 kW, która znajdzie zastosowanie w przypadku domów z bardzo dobrą izolacją lub mniejszych biur. Z kolei jednostki zewnętrzne są w stanie dostosowywać swoją moc do zapotrzebowania urządzeń podłączonych do nich w budynku. Dla przykładu, jednostka o nominalnej wydajności 5,2 kW może funkcjonować w zakresie od 1,8 do 7,3 kW, co pozwala na ograniczenie zużycia energii lub zwiększenie efektywności.

  „Nowa wersja Free Multi umożliwia tworzenie bardziej elastycznych systemów grzewczo-chłodzących, a przez to lepsze dopasowanie do potrzeb użytkowników i ograniczenie zużycia energii. To ważne, ponieważ wydatki na ten cel stanowią jedną z najważniejszych pozycji w budżetach gospodarstw domowych” – mówi Tomasz Lenarczyk, product manager w firmie Panasonic.
  Nowy system Free Multi (5×1) jest dostępny u dystrybutorów Panasonic w cenie od 21 500 zł netto (za kompletny system: agregat + 5 jednostek wewnętrznych).