Jakie zmiany zaszły na rynku oprogramowania przemysłowego w ciągu ostatnich kilku lat?
Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił dynamiczny rozwój rynku oprogramowania przemysłowego. Oprócz klasycznego SCADA/HMI firmy oferują wiele dodatkowych narzędzi pozwalających na optymalizację produkcji,a także podniesienie jakości samych wyrobów. Wdrażanie oprogramowania przemysłowego ma na celu wygenerowanie oszczędności i podniesienie świadomości produkcyjnej firm, również tych najmniejszych.
Jakie są nowości na rynku?
Na rynku pojawiają się rozwiązania umożliwiające korzystanie z oprogramowania w chmurze. Rozwiązania takie jak Wonderware Online czy Wonderware Historian Online pozwalają na agregację zmiennych bezpośrednio z aplikacji wizualizacyjnych oraz rozproszonych lokalnych serwerów Historian i przechowywanie ich w chmurze w środowisku Windows Azure Cloud Services.
Jakiego rodzaju systemy są najpopularniejsze?
Prym wśród oprogramowania przemysłowego od wielu lat wiedzie SCADA oraz aplikacje do agregacji i historyzacji danych produkcyjnych. Im większa firma, tym większy nacisk jest kładziony na kwestie organizacyjne i wydajne zarządzanie przedsiębiorstwem, a tu z kolei oprogramowanie MES odgrywa dużą rolę.
Co jest najważniejsze przy wyborze oprogramowania?
Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jaki problem w firmie powinno rozwiązać oprogramowanie przemysłowe. Jeśli prawidłowo zdefiniujemy cele, kolejnym krokiem będzie wybór sprawdzonego producenta, który zapewnia rozwój oprogramowania, uaktualnienia oraz funkcjonalność dostosowaną do potrzeb użytkownika.
W jakim kierunku podąża rynek software’u przemysłowego?
Współczesne firmy produkcyjne, aby pozostać konkurencyjnymi na rynku, muszą możliwie efektywnie obniżać koszty wytwarzania produktów. Rozwiązania typu SaaS eliminują konieczność zakupu, konfiguracji i utrzymania lokalnej infrastruktury. Można założyć, że korzystanie z oprogramowania na zasadzie usługi z roku na rok będzie stawało się coraz popularniejsze.
Czy można mówić o dominującym trendzie?
Producenci oprogramowania starają się tak projektować interfejsy, aby użytkownicy nie mieli większych problemów z konfiguracją software?u. Powszechnym trendem jest odchodzenie od graficznych fajerwerków i maksymalne uproszczenie menu, aby ułatwić operatorom codzienną pracę. To oprogramowanie powinno być dla człowieka, a nie odwrotnie.
Świetnym przykładem zmiany podejścia w projektowaniu aplikacji wizualizacyjnych jest SAL (ang. Situational Awareness Library), czyli biblioteka gotowych obiektów graficznych. Nowy sposób tworzenia interfejsów HMI kładzie największy nacisk na przejrzystość przekazywanych informacji oraz jednoznaczną interpretację wyświetlanych danych.
Strona główna Aktualności Oprogramowanie przemysłowe – rozmowa z Wojciechem Trojniarem z firmy ASTOR