Omron Electronics ? Przełączniki bezstykowe bezpieczeństwa

Firma Omron wprowadziła na rynek serię magnetycznie kodowanych przełączników bezstykowych do blokowania drzwi bezpieczeństwa w osłonach maszyn.

Przełączniki mają wbudowaną funkcję sterowania, która pozwala na oszczędności w zakresie kosztów i miejsca eliminując potrzebę stosowania sterownika zewnętrznego.

Magnetycznie kodowane przełączniki bezstykowe FS3-TGR-N są przeznaczone głównie do blokowania zawiasowych, przesuwanych lub zdejmowanych drzwi bezpieczeństwa we wszystkich typach urządzeń przemysłowych.

W przeciwieństwie do istniejących rozwiązań przełączniki te nie wymagają monitorowania za pomocą specjalnych sterowników, ponieważ funkcja ta stanowi ich integralną część. Dla konstruktorów maszyn jest to ogromna zaleta, umożliwiająca zmniejszenie liczby modułów sterujących w obudowie panelu sterowania.

Ponadto przełączniki bezstykowe nie wytwarzają cząsteczek, gdyż nie ulegają ścieraniu i nie rozregulowują się z powodu zużycia. Łatwo jest także ustawić w nich zakres tolerancji mechanicznej, a diagnostyka jest uproszczona dzięki zastosowaniu diody LED.

Zgodne z normami EN 954-1 (do kategorii bezpieczeństwa 4) i EN60947-5-3 (PDF-M) przełączniki są dostępne w obudowach ze stali nierdzewnej lub plastikowych. Obudowy ze stali nierdzewnej są konieczne przy produkcji opakowań żywności i w przemyśle farmaceutycznym, gdzie w związku w wymogami higienicznymi urządzenia muszą być czyszczone żrącymi detergentami.

www.omron.com.pl