Pod koniec października odbyła się konferencja prasowa Instytutu Wysokich Ciśnień PAN, której celem było odparcie zarzutów rzekomo nieuczciwych metod, jakimi polscy naukowcy chcą odnieść sukces w technologii niebieskich laserów.
Polscy fizycy opracowali unikatową technologię produkcji niebieskiego lasera i chronią ją sześcioma międzynarodowymi patentami. Jednocześnie powstał "zły klimat" wokół tej sprawy, w prasie pojawiły się nawet artykuły sugerujące że w Polsce nie udało się stworzyć "niebieskiej" gałęzi przemysłu. Odnoszono się do się do nieprawdziwego raportu Najwyższej Izby Kontroli, który miał sugerować, że zaleca się wstrzymanie finansowanie tego projektu.
Tymczasem na konferencji dyrektor Instytutu Wysokich Ciśnień PAN, prof. Sylwester Porowski, zaprezentował ocenę NIK, w której nie było opisywanych przez prasę krytycznych uwag na temat prac prowadzonych w Instytucie.
Organizatorzy konferencji podkreślali, że atutem Polaków jest możliwość wytwarzania najdoskonalszych kryształów azotku galu, co daje szansę uzyskiwania niebieskich laserów o najwyższej mocy na świecie. Jedynym na świecie konkurentem Polaków w sprzedaży tego typu laserów jest japońska firma Nichia, która ma powody obawiania się o swoją dominującą pozycję. Rok 2005 pokazał, że w tym względzie Polska może prześcignąć Japonię – światowego lidera niebieskiej optoelektroniki.
Wszystkie technologie półprzewodnikowe, w tym te stosowane do produkcji laserów opierają się na doskonałych kryształach. Polskie trzydziestoletnie doświadczenia w tej dziedzinie pozwoliły na opracowanie technologii, która obecnie szybciej postępuje niż technologia japońska. Tajemnica kryje się we właściwym doborze temperatury i ciśnienia w procesie tworzenia kryształów.
Polscy naukowcy ujawnili informację, że firma Nichia wynajęła polską spółkę, która miałaby monitorować działalność Instytutu Wysokich Ciśnień PAN.
Paradoksem jest – wg prof. Dietla z Instytutu Fizyki PAN – że zaatakowano projekt, który po pierwsze odniósł tak duży sukces, a po drugie – spełnia trzy podstawowe zadania nauki: wzbogaca wiedzę, kształci zdolnych młodych ludzi i przynosi pomoc gospodarce.
Niebieski laser emituje wiązkę świetlną o krótszej długości fali niż powszechnie stosowany czerwony laser. Niebieski laser znajduje zastosowanie w diagnostyce i zwalczaniu zmian nowotworowych, monitorowaniu zanieczyszczeń środowiska, a także projekcji obrazów o wysokiej rozdzielczości.