Obraz polskiego rynku integracji systemów automatyki

    Polski rynek integracji systemów automatyki charakteryzuje się wysoką specjalizacją branżową, która z jednej strony wykorzystywana jest do budowania przewagi rynkowej, a z drugiej ? jest niemałą barierą przy szukaniu możliwości wzrostu przychodu w branżach, w których dotychczas firmy nie prowadziły działalności. Z uwagi na odmienność procesów technologicznych integratorowi realizującemu szereg zadań w przemyśle ciężkim trudniej wejść na rynek np. przemysłu lekkiego i odwrotnie.
    Poza tym firmy  specjalizują się w bardzo wąskim obszarze integracji systemów automatyki, np. zajmując się z osobna  robotyką, systemami naważenia, wdrożeniami systemowych platform zarządzania.  
    Wśród integratorów,  których na polskim rynku jest przynajmniej kilka tysięcy (z uwzględnieniem lokalnych firm/spółek zatrudniających 1?5 osób), istnieje spora liczba graczy, którzy potrafią zrealizować własnymi siłami kompleksowo wielobranżowe zadania. Do nich należy m.in. PiA-ZAP. O sile takiego integratora świadczą posiadane zasoby ludzkie, sprzętowe i finansowe, co później przekłada się na pozyskane referencje, które potwierdzają kompetencje integratora i jego możliwości co do wykonania we właściwym terminie zlecanego zadania. Inwestor może  powierzyć nam zadanie od projektu po rozruch i uruchomienie instalacji, licząc na wysoki poziom jakości wykonania projektu