Ponad połowa (54 proc.) pracowników polskich MŚP korzysta z nowych technologii w celu uzyskania dostępu do informacji służbowych spoza biura ? pokazują badania ?Nowoczesne IT w MŚP?. Wciąż jednak wiele firm odstaje technologicznie od współczesności. Według badań Boston Consulting Group polskie MŚP korzystające z najnowszych technologii rozwijają się szybciej, zwiększają zatrudnienie, notują wyższe przychody i zyski od maruderów.
Ponad połowa pracowników polskich MŚP korzysta z nowych technologii w celu uzyskania dostępu do informacji służbowych spoza biura, jednak są to najczęściej laptopy (73 proc.) i smartfony (58 proc.). Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa przyznają (niema 75 proc.), że mobilne urządzenia i usługi pozytywnie wpływają na efektywność pracy. 64 proc. uważa wręcz nowoczesne technologie informatyczne (w tym mobilne) za kluczowe dla sukcesu firmy.
Według danych IDC 26 proc. klientów firm z sektora MŚP oczekuje od przedsiębiorstw korzystania z programów ponoszących produktywność i rozwiązań mobilnych. Co więcej 44 proc. przedsiębiorców uznało, że technologie mobilne i usługi w chmurze podniosły poziom zadowolenia klientów z obsługi. Według BCG przychody technologicznych gepardów, czyli firm korzystających z chmury, aplikacji mobilnych i portali dla klientów osiągnęły w latach 2011-2013 poziom średniorocznych wzrostów na poziomie 26,6 proc.
W tym czasie maruderzy używający tylko laptopów i komputerów PC, korzystających z dostępu do internetu i programów zwiększających produktywność zyskały zaledwie 5,7 proc. Co więcej spółki sięgające po najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne zwiększyły zatrudnienie o 8 proc. w tym czasie, a przedsiębiorstwa konserwatywne i niechętne nowym rozwiązaniom obniżyły je o 1 proc. Zdaniem ekspertów z BCG większość spółek z sektora MŚP to technologiczne średniaki, a impuls do rozwoju może dać rozbudowa infrastruktury IT, włączenie technologii do programów nauczania oraz podnoszenie kwalifikacji przedsiębiorców.