Nowe laboratoria za 5 mln zł w Politechnice Świętokrzyskiej

  Dwa laboratoria: niekonwencjonalnych technologii wytwarzania i inżynierii odwrotnej, wyposażone w sprzęt za 5 mln zł, zostały otwarte we wtorek na Politechnice Świętokrzyskiej. Będą one wykorzystywane m.in. w projekcie realizowanym z miejscowymi firmami.

  Jak podkreślił rektor politechniki prof. Stanisław Adamczak, stworzenie i wyposażenie laboratoriów było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej – z programów operacyjnych Rozwój Polski Wschodniej oraz Innowacyjna Gospodarka – na łączną kwotę ponad 5 mln zł.
   
  Laboratoria znajdujące się na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn będą wykorzystane w pracach badawczych, a także w realizacji projektów wspierających gospodarkę.
   
  We wtorek podpisane zostały umowy między Politechniką Świętokrzyską i krakowską Akademią Górniczo–Hutniczą oraz Zakładami Precyzyjnymi „Iskra” Kielcach i sędziszowską Fabryką Kotłów „Sefako”. Powstało w ten sposób konsorcjum, które przez trzy lata będzie realizować wspólny projekt „Technologie laserowego spawania dla energetyki i ochrony środowiska”. Rezultatem prac konsorcjum mają być wytrzymalsze kotły grzewcze oraz świece zapłonowe do silników na biogaz.
   
  „Politechnika Świętokrzyska jest uczelnią, która realizuje ponad 20 projektów dofinansowanych przez UE, wartych łącznie blisko pół miliarda złotych. Te inwestycje są ważne nie tylko dla rozwoju dydaktycznego uczelni. Cieszy to, że kielecka politechnika podejmuje działania, dzięki którym korzyści z takich inwestycji ma też nasza gospodarka” – powiedziała goszcząca na politechnice we wtorek wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel.
   
  Laboratorium niekonwencjonalnych technologii wytwarzania umożliwi tworzenie prototypów nowych urządzeń na podstawie wprowadzonych do systemu danych cyfrowych. Laboratorium zostało wyposażone w sprzęt o wartości prawie 3,4 mln zł, niezbędny do wytwarzania i precyzyjnych pomiarów prototypów.
   
  W laboratorium inżynierii odwrotnej można zmierzyć i zanalizować każdy wynalazek już na etapie jego dokumentacji technicznej. Trójwymiarowy skaner optyczny, system wirtualnego projektowania oraz maszyna współrzędnościowa kosztowały około 1,6 mln zł.
   
  Politechnika Świętokrzyska kształci na czterech wydziałach – w ramach 15 kierunków i 50 specjalności – ponad 10 tys. studentów. Uczelnia ma prawo doktoryzowania w siedmiu dyscyplinach technicznych i habilitowania w trzech dyscyplinach. Zatrudnia ponad 420 nauczycieli akademickich.