Nowa wersja Studio 5000 ułatwia projektowanie i programowanie systemów sterowania

Rockwell Automation

Najnowsza wersja zawiera nowoczesny interfejs użytkownika i elementy zwiększające wydajność wszystkich aplikacji wchodzących w skład pakietu.

Inżynierowie mogą teraz szybciej projektować, tworzyć i wdrażać systemy automatyki przy użyciu ulepszonego zintegrowanego środowiska projektowego Rockwell Software Studio 5000. Najnowsza wersja programu zawiera nowy interfejs użytkownika. Wszystkie aplikacje Studio 5000 posiadają jednolity i nowoczesny wygląd, umożliwiając inżynierom osiągnięcie maksymalnej wydajności w tworzeniu systemu ? od etapu projektowego po implementację.

W aplikacji Studio 5000 Logix Designer zaktualizowano kilka języków programowania i zmodernizowano edytor tekstu strukturalnego, aby pomóc w optymalizacji czasu projektowania. Edytor tekstowy został uzupełniony o wiele nowych funkcji, takich jak składane segmenty kodu i monitorowanie wartości on-line, co prowadzi do wydajniejszego programowania i edytowania.

? Zmodyfikowany edytor tekstu strukturalnego ułatwia pracę programistom o różnych poziomach umiejętności ? twierdzi Andrzej Skowronek, Field Business Leader w Rockwell Automation. ? Zarówno użytkownicy obecnie korzystający z programowania w tekście strukturalnym, jak też inżynierowie, którzy do tej pory nie używali tego języka, szybko odkryją zalety i korzyści płynące z wykorzystania tekstu strukturalnego w programie.

Nowy mechanizm obsługi alarmów oparty na funkcji ?Logix tag-based alarm? umożliwia inżynierom tworzenie i zarządzenie alarmami w ramach jednego środowiska, co oszczędza czas i pozwala uniknąć konieczności dodatkowego programowania. Aktualizacja obejmuje również nowe instrukcje bezpieczeństwa dla układów napędowych zgodnie z normą IEC 61800-5-2, a także funkcje bezpieczeństwa wykorzystywane w sterowaniu serwonapędami. Dodatkowo nowoczesny interfejs umożliwia programiście korzystanie z wielu zakładek edycyjnych, które mogą być wyświetlane na kilku monitorach, co bardzo usprawnia proces tworzenia aplikacji.

Aplikacja Studio 5000 Logix Designer obsługuje również nowe sterowniki Allen-Bradley serii GuardLogix 5580 i Compact GuardLogix 5380. Pozwala to na wykorzystanie nowych funkcjonalności oferowanych przez te kontrolery i tym samym zmniejszenie całościowych kosztów tworzenia projektu.

Aplikacja Studio 5000 View Designer oferuje funkcję rejestrowania danych i śledzenie trendów w celu łatwiejszego wykrywania i usuwania usterek. Program zawiera również symulator, dzięki czemu inżynier może przetestować aplikację bez konieczności wgrywania jej do fizycznego urządzenia. Pozwala to na szybsze testowanie programu i zmniejsza ryzyko popełnienia błędów.

Aplikacja Studio 5000 Architect umożliwia projektowanie całego systemu sterownia, co upraszcza proces i oszczędza czas. Na przykład, najnowsza wersja programu ma zaimplementowany otwarty interfejs wymiany danych (Automation Markup Language), który rozszerza możliwości komunikacji pakietu Studio 5000 z programami inżynierskimi innych producentów, takimi jak np. EPLAN Electric P8.

Dostępna jest również nowa edycja programu Studio 5000 Application Code Manager
w wersji ?lite?, do pobrania w wersji jedno-stanowiskowej. Przeznaczona jest dla producentów maszyn i małych systemów sterowania.  Program umożliwia zarządzanie biblioteką obiektów i programów bez dodatkowych kosztów w ramach rocznego abonamentu na licencję.

W celu szybszego uruchomienia systemu sterowania, Rockwell Automation udostępnia biblioteki Machine Builder i Process Object dla Studio 5000 Application Code Manager. Obydwie biblioteki można pobrać z PCDC (Product Compatibility Download Center).

Aplikacja Studio 5000 Logix Emulate ma teraz nowy interfejs umożliwiający połączenie z systemami do szkolenia operatorów, np. Cape Software VP Link i MYNAH Mimic, jak również ulepszony interfejs użytkownika.

Źródło: Rockwell Automation