Nowa postać krzemu do zastosowań w elektronice

    Niemieccy naukowcy stworzyli nową, ciekawą formę krzemu, która może być ?sklejana? i ?rozrywana? jak rzep. Materiał, który nazwano ?silicon Velcro? może zostać użyty do skonstruowania mikroprocesorów i urządzeń do manipulowania cieczami w mikroskopijnej skali. Badacze z Technical University of Ilmenu w Niemczech wyprodukowali nowy materiał z ?czarnego krzemu?. Powstaje on, gdy zwykły krzem jest oświetlany promieniem lasera o dużej mocy lub bombardowany strumieniem jonów o wysokiej energii. Powierzchnia krzemu pokrywa się wtedy gęstą strukturą mikroskopijnych igiełek. Odbicie światła pomiędzy tymi igiełkami nadaje materiałowi czarny kolor. Niemieccy naukowcy użyli jonów o wysokiej energii do wytworzenia czarnego krzemu, na którego powierzchni na jednym milimetrze kwadratowym znajduje się 1 milion igiełek.
    Naukowcy twierdzą, że nowy materiał może stać się przydatny przy produkcji mikroprocesorów. Dzięki niemu można będzie manipulować cienkimi warstwami krzemu bez używania podwyższonej temperatury bądź klejów, które mogą uszkodzić produkty. Przenoszenie dużych, cienkich płyt krzemowych będzie mogło być zrealizowane za pomocą ?przylepiającego się? przenośnika z ?czarnego krzemu?.
    Wynalazek niemieckich badaczy umożliwił im także skonstruowanie urządzeń kontrolujących przepływ mikroskopijnych ilości cieczy. Urządzenia te mogą znaleźć zastosowanie w analizie chemicznej.
    Jeszcze jednym ciekawym zastosowaniem niemieckiego wynalazku jest łączenie ze sobą elementów mikrochipów wykonanych w różnych technologiach. Dzięki temu można będzie w łatwy sposób tworzyć hybrydowe elementy mikroelektroniczne.