Niezawodne drukowanie projektów architektonicznych dzięki e-prowadnikom igus w drukarce 3D XXL

e-prowadnik triflex R, wypełniony przewodami chainflex, zapewnia bezawaryjną pracę drukarki 3D XXL. System odciągu triflex RSP zawsze utrzymuje odpowiednią długość e-prowadnika. Przewody na siódmej osi prowadzone są w e-prowadniku E4/light. (Źródło: Aectual)

Przewody chainflex i trójwymiarowe e-prowadniki zapewniają niezawodne działanie, nawet przy bardzo małych promieniach gięcia.

Unikalne konstrukcje sklepów, betonowe schody o futurystycznych wzorach czy nowoczesne elewacje: holenderska firma Aectual realizuje nietypowe projekty architektoniczne wykorzystując swoją drukarkę 3D XXL. W celu zapewnienia niezawodnej pracy robota w trybie “ograniczonym”, konstruktorzy zdecydowali się na zastosowanie wysoce elastycznych przewodów chainflex w e-prowadniku triflex R z pneumatycznym systemem odciągu. Na siódmej osi operuje system zasilania E4/light, który zaopatruje robota w energię i dane.

Projekty wykonywane przez Aectual są niepowtarzalne, nowoczesne i funkcjonalne. Firma produkuje niestandardowe pokrycia podłogowe, ściany i schody, aby zapewnić wyjątkowe doświadczenia. Aectual może realizować nawet najbardziej złożone koncepcje projektantów, deweloperów i architektów, a dowodem tego są drukowane arcydzieła, które można znaleźć, na przykład, na amsterdamskim lotnisku Schiphol. 2000 metrów kwadratowych podłogi terminalu jest wyposażone w zintegrowany system oznakowania. Fasady i elementy wnętrz są produkowane za pomocą zrobotyzowanej drukarki XXL. Jest to jedna z największych tego typu drukarek w Europie i jedyna, która może działać w trybie ?ograniczonym? (czyli zdalnie bez dostępu do serwera). Oferuje szybkość drukowania do pół metra na sekundę. Technologia wytłaczania firmy Aectual jest zintegrowana bezpośrednio z robotem. Granulat, składający się z materiału organicznego lub pochodzącego z recyklingu, jest topiony w wytłaczarce, a przekładnia ślimakowa przenosi go bezpośrednio do dyszy drukującej. Wytłaczarka wykorzystuje szereg różnych czujników i napędzanych elementów. Wyzwaniem okazało się ułożenie przewodów sygnałowych ? analogowych i cyfrowych ? oraz zasilających. Wiele przewodów powinno być ułożonych tak ściśle i trwale, jak to tylko możliwe, aby zachować możliwość działania w trybie ?ograniczonym?. Firma igus, specjalista motion plastics, dostarczyła odpowiedni system ochrony przewodów w postaci e-prowadników.

Drukarnia wytwarza unikalne produkty dla projektów architektonicznych i aranżacji wnętrz, takie jak przegrody, panele fasadowe, oraz systemy ochronne. (Źródło: Ossip)

Niezawodne prowadzenie przewodów na robocie, dzięki systemowi odciągu

?Przewody robotyczne chainflex sprawiły, że nasz system jest czystszy, bardziej wydajny i niezawodny. Ponieważ wszystkie przewody mają te same złącza, można je łatwo wymienić podczas konserwacji. Prosta wymiana przewodów pozwoli nam również w przyszłości wyposażyć nasze wytłaczarki w inne cyfrowe narzędzia produkcyjne?, mówi Hedwig Heinsman, współzałożycielka i dyrektor handlowy firmy Aectual. Wszystkie przewody są niezawodnie prowadzone w e-prowadniku triflex R ? zaprojektowanym specjalnie do trójwymiarowych zastosowań w robotach. Stanowi on gwarancję braku awarii i skręcenia przewodów. Do odciągu przewodów, na głowicy robota, firma Aectual zastosowała pneumatyczny system odciągu (RSP). ?Pozwala nam to zapewnić bezpieczne prowadzenie przewodów i węży, nawet przy dużych średnicach ramion i podczas bardzo skomplikowanych ruchów?, stwierdza Jörg Ottersbach, kierownik działu e-prowadników firmy igus. ?Pneumatyczny siłownik w indywidualnym zastosowaniu, umożliwia bezstopniową regulację siły odciągu?. Aectual wykorzystuje produkty igus motion plastics nie tylko na sześciu osiach robota. Jego zasilanie odbywa się poprzez siódmą oś, na której projektanci wykorzystują e-prowadnik E4/light, aby zapewnić bezpieczny ruch przewodu. Cechy zapewniające wyjątkowość prowadnika to: niska masa, cena i obszerne wnętrze.


igus