NI Days?07 w Warszawie

W Warszawie, 24 kwietnia firma National Instrument zorganizowała warsztaty poświęcone przyszłości rynku automatyki, w tym w szczególności nowoczesnym urządzeniom pomiarowym i akwizycji danych.

Prezentowano produkty, ale głównym celem spotkań były dyskusje nad zmianami, jakie dokonują się obecnie na tym rynku. Zwrócono uwagę na potencjalne możliwości lansowanego przez firmę National Instrument podejścia do automatyki i pomiarów; dyskutowano nad wynikającymi z tego potrzebami w rozwoju sprzętu i oprogramowania.

A tym proponowanym podejściem jest wirtualne oprzyrządowanie, które poprzez swoją otwartą architekturę dostarcza użytkownikom środki realizacji ich specyficznych potrzeb. Podejście takie, zdaniem przedstawicieli NI, osiągnęło tak duży sukces, że należy już mówić o osiągnięciu punktu przełomowego w jego rozwoju.

 

 Od prawej: Angelika Drożdżeńska, koordynator ds. marketingu na obszar Europy Wschodniej w firmie National Instruments, Michael Majchrzak, wydawca Control Engineering Polska oraz Thorsten Mayer, kierownik ds. marketingu na obszar Europy Wschodniej firmy NI 

Wirtualne instrumenty różnią się od tradycyjnego podejścia (oprzyrządowania) na tyle istotnie, że to programistyczne środowisko zaczęto nazwać Oprzyrządowaniem 2.0.

Bazujące na oprogramowaniu (softwarze) podejście do oprzyrządowania (pomiarów i sterowania) nie jest jednostkowym trendem czy wyjątkiem. Zaleta oprogramowania polegająca na tym, że to użytkownik wpływa na ostateczną funkcjonalność urządzenia, jest wykorzystywana w wielu innych dziedzinach. Dobitnym przykładem może być wprowadzony przez Apple iPhone. Urządzenie to zmienia całkowicie interfejs użytkownika, będąc wykorzystywanym jako: telefon, klawiatura do wpisywania wiadomości tekstowych czy też odtwarzacz MP3. Platforma sprzętowa jest tam wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Te same komponenty sprzętowe i zmieniające się oprogramowanie pozwalają stworzyć w każdym przypadku całkowicie inne urządzenie.

Takie podejście jest oczywiście możliwe w każdej innej dziedzinie techniki, nie wyłączając oprzyrządowania kontrolno- pomiarowego. W podejściu tradycyjnym, nazywanym w prezentacjach Instrumentation 1.0, kluczowym elementem systemu pomiarowego jest sprzęt. To funkcjonalność sprzętu decyduje o funkcjach dostarczanych użytkownikowi inie ma przy tym możliwości na jego dostosowanie do specyficznych potrzeb. Dostarczane dane prezentowane są w ściśle określonym formacie i formie.

 

Podczas NI Days nie mogło oczywiście zabraknąć Control Engineering Polska. Na zdjęciu ? Marta Stefańska, Marketing Specialist, z uczestnikiem seminarium, przy stoisku, na którym można było zapoznać się z bieżącym wydaniem naszego magazynu 

Instrumentation 2.0 natomiast, jego oprogramowanie, daje użytkownikowi pełną kontrolę nad systemem. To on, mając do dyspozycji surowe dane, decyduje o formie ich analizy i sposobie prezentacji. Modułowość sprzętu pozwala na wybieranie i określenie funkcjonalności, przez co uniwersalny sprzęt pozwoli nam na stworzenie sobie różnorakich przyrządów.

Podczas prezentacji Thorsten Mayer, kierownik ds. marketingu na obszar Europy Wschodniej firmy NI zwrócił uwagę na to, że nowe technologie (Oprzyrządowanie 2.0) pozwalają na skrócenie czasu projektowania układów automatyki, spajając projektowanie i testowanie w jeden proces. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu między projektowaniem a testowaniem i ostatecznie wdrożeniem systemu.

Kluczowa dla tego podejścia jest właściwie dobrana platforma programistyczna, którą można będzie wykorzystać na każdym z powyższych etapów życia systemu. Taką platformą, graficznym językiem programowania, pozwalającym ponad to na niespotykaną dotąd skalowalność systemu, jest oprogramowanie LabVIEW (przypomnijmy ? laureat konkursu Produkt Roku 2006 ? Nagroda Czytelników Control Engineering Polska).

Chociaż kluczowym w nowym podejściu jest rozwój oprogramowania, to podczas NI Days?07 zwracano uwagę, aby nie umniejszać roli wykorzystywanego sprzętu. To zadaniem sprzętu jest przecież w dalszym ciągu dostarczanie wysokiej jakości danych.

Podczas prezentacji Thorsten Mayer przedstawił warunki i technologie niezbędne do tego, aby podejście wirtualnego instrumentu mogło być realizowane i z sukcesem rozwijane. Do kluczowych aspektów sprzętowych zostało zaliczone pojawienie się nowych magistrali komunikacyjnych, takich jak: PCI Express (250 MB/s w obu kierunkach dla każdej karty), wielordzeniowych procesorów i rekonfigurowalnych układów FPGA.

Te ostatnie w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem, takim jak LabVIEW FPGA, stają się prostym w programowaniu narzędziem do testowania i sterowania układów automatyki.

Podczas dni NI mieliśmy również możliwość zapoznania się ze sprzętem oferowanym przez tę firmę. Sprzętem, w pełni odpowiadającym wymaganiom i oczekiwaniom stawianym nowoczesnym instrumentom pomiarowym i sterującym.

I tak prosto i szybko stworzymy system pomiarowy wykorzystując NI CompactDAQ, modułowe narzędzia akwizycji danych podłączane do komputerów za pomocą łącza USB. Dla bardziej wymagających aplikacji i/lub na potrzeby prototypowania National Instruments oferuje CompactRIO ? tanie rekonfigurowalne narzędzie akwizycji i sterowania oraz ostatecznie najbardziej zaawansowane produkty rodziny PXI i PXI Express.

Duże uznanie i zadowolenie uczestników NI Days potwierdza pełen profesjonalizm firmy, potwierdza jej pozycję na rynku i pozwala mieć nadzieję na dalsze, równie interesujące, spotkania i warsztaty.

Przygotowali:
Paweł Dworak, redaktor
i Hanna Tylicka, redaktor naczelna
Control Engineering Polska