National Instruments – Obudowy CompactDAQ

Firma National Instruments zaprezentowała dwie nowe obudowy serii CompactDAQ: 4-slotową cDAQ-9174 oraz 8-slotową cDAQ-9178, stanowiące ulepszone wersje pierwszych modeli wprowadzonych na rynek w 2006 roku. Dzięki nowym układom czasowym urządzeń cDAQ-9174 i cDAQ-9178 możliwe staje się wykorzystanie czujników wymagających różnych częstotliwości próbkowania. Dodatkowo obudowa cDAQ-9178 wyposażona została w dwa wejścia wyzwalania sygnałem zewnętrznym oraz dodano do niej cztery liczniki o nowych możliwościach. Wszystko to, w połączeniu ze sterownikiem DAQmx i oprogramowaniem pomiarowym dla środowiska NI LabVIEW, czyni system NI CompactDAQ prostszym w programowaniu i odpowiednim do współpracy z systemami akwizycji danych. Małe rozmiary urządzenia cDAQ-9174 pozwalają na realizację 128-kanałowego systemu pomiarowego o wymiarach 16 x 9 x 9 cm, przy cenie wynoszącej zaledwie 31 USD za kanał.
W przeciwieństwie do starszego modelu cDAQ-9172, obudowy cDAQ-9174 oraz cDAQ-9178 umożliwiają współpracę modułów wejść analogowych o różnych częstotliwościach próbkowania. Ułatwia to tworzenie oprogramowania, gdyż pomiary sygnałów wolno- i szybkozmiennych są rozdzielone, co eliminuje konieczność nadpróbkowania a następnie decymacji danych. Co więcej, takie podejście umożliwia przetwarzanie danych na wielu rdzeniach procesora, co znacząco skraca sumaryczny czas obróbki sygnałów.
8-slotowy model cDAQ-9178 wyposażony jest w złącza typu BNC, dzięki którym można synchronizować pomiary i generację sygnałów z zewnętrznymi systemami bez konieczności instalacji i okablowania dodatkowego modułu cyfrowego. Zmniejsza to koszt i stopień złożoności systemu.
W nowych obudowach CompactDAQ dostępne są cztery zaawansowane technologicznie liczniki ? dwukrotnie więcej niż w przypadku urządzeń cDAQ-9172. Ulepszona architektura pozwala na realizację na pojedynczym liczniku operacji wymagających wcześniej współdziałania dwóch liczników (np. generacja przebiegów prostokątnych). www.ni.com