MPL: centrum technologii w Balicach

Wieloosiowe roboty, systemy PLC, serwonapędy oraz inne nowości sprzętowe Mitsubishi Electric prezentowane są w nowootwartym Centrum Technologii Automatyki Przemysłowej w centrali MPL Technology w podkrakowskich Balicach.

Prezentacja pracy układu zsynchronizowanych robotów

Centrum wyposażone jest w pełni funkcjonalne stanowiska, przy których klienci MPL, studenci wyższych uczelni i uczestnicy szkoleń technicznych mogą w praktyce poznać możliwości współczesnych układów sterowania i monitoringu.

Są to między innymi: serwonapędy w układach motion i control, kompaktowe i modułowe sterowniki PLC, przetwornice częstotliwości, roboty, redundantne systemy sterowania czy technologia systemów linearnych.

Na 1,8 tys. m kw. mieści się – poza częścią edukacyjną – biuro, magazyn, sale szkoleniowe oraz serwis.

W uroczystości otwarcia wziął udział Takashi Kawamura, przedstawiciel Mitsubishi Electric na rynki Europy Centralnej i Wschodniej. Jego zdaniem w niezwykle konkurencyjnej branży automatyki przemysłowej najbardziej liczą się firmy oferujące nie tylko dobre produkty, ale również wsparcie techniczne, szkoleniowe i serwisowe.

Balickie centrum chce współpracować z firmami i ośrodkami naukowymi w zakresie doboru systemów sterowania i monitoringu dla konkretnych aplikacji, teoretycznych i praktycznych szkoleń oraz możliwości prezentacji funkcjonowania nowoczesnych aplikacji automatyki dla zorganizowanych grup nie tylko z branży, ale także z sektora edukacyjnego.

Centrum Mitsubishi Electric jest drugą – po praskiej – taką placówką w naszym regionie Europy. Przedstawiciel producenta podkreślił, że Europa Środkowo- -Wschodnia charakteryzuje się bardzo dynamicznym wzrostem sprzedaży przy wciąż jeszcze niskich kosztach pracy. Inwestycje japońskiego potentata mają pozwolić koncernowi na osiągnięcie i utrzymanie przewagi konkurencyjnej w tej części świata. Działania w Polsce to część globalnej strategii Mitsubishi Electric, które koncentruje się na organizacji sieci oddziałów oraz coraz bardziej intensywnym prowadzeniu szkoleń i marketingu w naszym regionie. Takashi Kawamura ujawnił, że koncern zmierza do uzyskania w 2010 roku 5-procentowego, zaś docelowo około 7,5-procentowego udziału w rynku systemów automatyki w Europie.

Dowodem na wzmożone działania jest między innymi ogłoszony po raz pierwszy akademicki konkurs stypendialny dla automatyków (Mitsubishi Automation Scholarship), do którego zaproszeni są studenci wszystkich wyższych uczelni w Polsce i Czechach. Przedsięwzięcie ma na celu znalezienie nowych oraz nowatorskich pomysłów, które wykorzystują sprzęt automatyki Mitsubishi Electric w realnych zastosowaniach i pozwalają uzyskać zwiększenie oszczędności energii, poprawę precyzji działania aplikacji oraz zwiększenie wydajności.

Patronem medialnym konkursu jest Control Engineering Polska oraz CE Czechy.

Andrzej Ożadowicz