Moc wiatraków PGE wzrośnie wkrótce do 311 MW

  Po uruchomieniu farmy wiatrowej Wojciechowo omocy 28 MW, która 29 stycznia br. uzyskała pozwolenie na użytkowanie, łączna moc działających instalacji wiatrowych w grupie PGE wzrośnie do 311 MW. Na odpowiedź czekają pytania o konsolidację aktywów wiatrowych w grupie PGE.
  W grupie kapitałowej PGE farmy wiatrowe funkcjonują w dwóch spółkach. W PGE Energia Odnawialna pracują obecnie cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 152 MW, a w PGE Energia Natury działa pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 131 MW.

  PGE informuje, że po uruchomieniu farmy wiatrowej Wojciechowo o mocy 28 MW, która 29 stycznia br. uzyskała pozwolenie na użytkowanie, łączna moc działających instalacji wiatrowych w grupie PGE wzrośnie do 311 MW. To istotna wielkość w skali kraju. Na koniec 2013 roku, wg. danych URE, moc zainstalowana farm wiatrowych w Polsce wynosiła 3389,5 MW.

  PGE Energia Natury, która powstała na aktywach kupionych od Dong Energy i Iberdroli, ma w portfelu projekty deweloperskie farm wiatrowych, na różnym etapie realizacji, o łącznej planowej mocy kilkuset megawatów. Prace realizowane są m.in. w projekcie Karwice w województwie zachodniopomorskim, gdzie trwa postępowanie przetargowe na budowę farmy wiatrowej o łącznej mocy 40 MW, a jej uruchomienie planowane jest w III kw. 2015 roku.

  PGE informowała, że prowadzi „Program Integracji Aktywów Wiatrowych w Ramach Struktur GK PGE”, którego celem było m.in. przeprowadzenie integracji zakupionych aktywów wiatrowych w ramach grupy. Z „Raportu środowiskowego PGE” wynikało, że pomysł był taki, żeby PGE Energia Odnawialna docelowo zajmowała się elektrowniami wodnymi, a PGE Energia Natury skonsolidowała aktywa energetyki wiatrowej w grupie kapitałowej PGE. Co zatem z konsolidacją wiatraków w grupie PGE ?

  – Strategia PGE Polskiej Grupy Energetycznej, która jest obecnie aktualizowana, odpowie na pytania dotyczące konsolidacji aktywów wiatrowych – poinformowało nas biuro prasowe PGE. Zaktualizowana strategia PGE ma zostać zaprezentowana publicznie na przełomie kwietnia i maja b.r.