MNiSW: miliard euro na badania nad grafenem

  Badania nad grafenem oraz projekt badań nad ludzkim mózgiem zostały wybrane przez Komisję Europejską jako projekty flagowe w ramach europejskiego programu "Nowe Technologie i Technologie Przyszłości" (FET). Wczoraj KE ogłosiła laureatów ogłoszonego w ramach programu FET konkursu, przeznaczając na każdy z tych projektów po miliardzie euro – poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w komunikacie.

  Projektem badań nad grafenem kieruje profesor Jari Kinaret ze szwedzkiego Uniwersytetu Chalmersa. W inicjatywę zaangażowanych będzie ponad 100 grup badawczych ze 136 głównymi badaczami, wśród których jest czterech laureatów Nagrody Nobla. W skład konsorcjum realizującego ten flagowy projekt UE wchodzi zespół badaczy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME).

  Zajmującym się technologią wytwarzania grafenu na podłożach dielektrycznych i metalicznych zespołem kieruje dr inż. Włodzimierz Strupiński, który jest także współautorem programu badań w ramach zadania nr 1 "Materiał", kluczowego dla realizacji całego projektu.

  W Polsce badania nad zastosowaniem grafenu są finansowane m.in. w ramach programu GRAF-TECH realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

  – Inwestowanie w najbardziej innowacyjne technologie i rozwiązania zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w czasie kryzysu ekonomicznego, dlatego kierujemy środki publiczne na tak obiecujące projekty jak grafen – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Program GRAF-TECH już wzmocnił pozycję polskich naukowców i przedsiębiorców na rynku międzynarodowym, a teraz dzięki udziałowi ITME w unijnym projekcie flagowym mamy szanse stać się liderami w kluczowych obszarach techniki – dodaje prof. Barbara Kudrycka.

  W październiku 2012 r. NCBR rozstrzygnęło konkursy na dofinansowanie projektów B+R, które zakończą się wdrożeniem wyników w gospodarce. Do instytucji naukowych i przedsiębiorców trafiło wówczas 650 mln zł. Beneficjentem większości rozdysponowanych środków w programie GRAF-TECH był Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych z Warszawy, polski uczestnik grafenowego projektu flagowego.

  W ramach flagowego projektu grafenowego zostaną zbadane i wykorzystane wyjątkowe właściwości tego rewolucyjnego materiału węglopochodnego. Grafen cechuje się niezwykłym połączeniem właściwości fizycznych i chemicznych: jest najcieńszym z materiałów, przewodzi elektryczność znacznie lepiej niż miedź, jest 100-300 razy twardszy od stali i posiada wyjątkowe właściwości optyczne.

  Dzięki uczonym europejskim stosowanie grafenu stało się możliwe w 2004 r., a substancja ta może stać się cudownym materiałem XXI w., podobnie jak było w przypadku tworzyw sztucznych w wieku XX. Jedną z form zastosowania ma być zastępowanie krzemu w wyrobach związanych z TIK.

  W ramach drugiego z ogłoszonych wczoraj przez KE projektów flagowych powstanie największe na świecie urządzenie do stworzenia najbardziej szczegółowego modelu mózgu, służącego do badania funkcjonowania mózgu człowieka i w końcowym efekcie do opracowania indywidualnej terapii chorób neurologicznych i pokrewnych. Projektem kieruje profesor Henry Markram z Politechniki w Lozannie, a uczestniczą w nim naukowcy z 87 instytucji.