Mitsubishi Electric – Seria L ? nowy moduł pozycjonujący

Mitsubishi Electric rozszerzyło ofertę modułów pozycjonujących z serii MELSEC L o nowy moduł motion, wprowadzający zaawansowane funkcje takie jak: sterowania ruchem, prędkością, krzywką, momentem obrotowym, sterowanie synchroniczne, pozycjonowanie czy rozpoznawanie znaczników.

Seria L jest potężnym sterownikiem kompaktowym o konstrukcji modułowej, z wieloma funkcjami wbudowanymi w samą jednostkę centralną. Dzięki swojej korzystnej relacji kosztu do wydajności, sterowniki te doskonale nadają się do zastosowania w systemach sterujących średniej wielkości.

Niezawierająca płyty montażowej seria L jest systemem o elastycznej konstrukcji i minimalnych rozmiarach obudowy. Architektura oparta na pojedynczej jednostce centralnej zawiera wbudowane interfejsy Ethernet i Mini-USB, gniazdo karty pamięci SD/SDHC do przechowywania programu i zapisu danych oraz 24 dwustanowe We/Wy, przeznaczone do wykonywania prostych funkcji zliczania i pozycjonowania. Jednostka centralna o dużej wydajności zawiera także stację nadrzędną/lokalną sieci CC-Link V2, umożliwiającą podłączenie sterownika do wydajnej, otwartej sieci obiektowej CC-Link.

Poza wbudowanymi funkcjami, jednostkę centralną można uzupełnić o maksymalnie 10 modułów rozszerzeń i funkcji specjalnych, takich, jak dodatkowe wejścia/wyjścia cyfrowe i analogowe, szybkie liczniki, interfejsy komunikacyjne, proste moduły Motion, pozycjonowanie itp.

Kompaktowe rozmiary, łatwość rozbudowy, możliwość pracy sieciowej oraz licznie wbudowane wydajne funkcje sprawiają, że sterowniki serii L doskonale nadają się zarówno do autonomicznych maszyn jak i do większych aplikacjach w stacjach wykorzystujących połączenia sieciowe.

Wbudowana funkcja rejestracji danych jest prostym sposobem na gromadzenie informacji potrzebnych do rozwiązywania problemów, oceny wydajności itp. Dołączone do sterownika narzędzie konfiguracyjne ułatwia ustawianie parametrów funkcji rejestracji danych. Przy pomocy kreatora użytkownik, przeprowadzany jest krok po kroku przez proces konfiguracji. Oprogramowanie GX LogViewer ułatwia interpretację i zrozumienie zarejestrowanych danych.

Wbudowany port USB 2.0 lub interfejs sieci Ethernet mogą być używane do bezpośredniego połączenia ze sterownikiem w miejscu instalacji. Interfejs sieci Ethernet obsługuje bezpośrednie podłączenie zarówno z prostym, jak i skrosowanym kablem sieci LAN i do poprawnej pracy nie wymaga konfiguracji sterownika PLC ani komputera PC.