Mobile Industrial Robots (MiR), lider w dziedzinie współpracujących robotów mobilnych, odpowiada na istotne zapotrzebowanie przemysłu, dostarczając większą, silniejszą i szybszą wersję swojego popularnego robota. Otwiera ona nowe obszary zastosowań.
Podczas wiodących europejskich targów branży inteligentnej automatyki i robotyki Automatica 2018 Mobile Industrial Robots (MiR) zaprezentował swoją najnowszą innowację, robota MiR500. Robot ten posiada udźwig do 500 kg i potrafi automatycznie pobierać, przenosić i dostarczać palety z prędkością do 7,2 km/h. Branża przemysłowa może teraz optymalizować logistykę w całym łańcuchu produkcji, od magazynu po dostarczanie produktów, dzięki pełnej flocie wszechstronnych robotów MiR obsługujących zarówno lekki, jak i ciężki transport.
?W MiR500 zachowujemy sprawdzoną, trwałą technologię oraz bezpieczeństwo, które uczyniły nas wiodącym globalnym dostawcą autonomicznych robotów mobilnych. MiR500 powstawał w oparciu o potrzeby występujące u obecnych i potencjalnych klientów, którzy testowali nasze roboty i dostrzegają ogromny potencjał, jaki kryje automatyzacja wewnętrznego transportu ciężkich produktów oraz europalet. Dzięki robotowi MiR500 wyznaczamy nowe standardy w kwestii obszarów zastosowania autonomicznych robotów mobilnych w firmach? ? tłumaczy Thomas Visti, CEO firmy Mobile Industrial Robots.
Przenoszenie palet oraz ciężkich elementów szybko i wydajnie
Podobnie jak inne roboty MiR, MiR500 bezpiecznie omija ludzi i przeszkody. Dzięki zaawansowanej technologii i zaawansowanemu oprogramowaniu MiR, robot MiR500 widzi wszystkie przeszkody w promieniu 360° i w związku z tym autonomicznie znajduje najbardziej efektywną trasę wiodącą do celu ? nawet w dynamicznych środowiskach, w których przemieszczają się wokół niego ludzie i pojazdy.
Współpracujący robot mobilny został zaprojektowany tak, aby spełniać wszystkie rygorystyczne standardy bezpieczeństwa niezbędne do otrzymania certyfikatu TÜV. Jest to zasadniczo ta sama technologia, jak ta użyta w MiR100 i MiR200, które już przyczyniają się do optymalizacji procesów produkcyjnych w największych międzynarodowych przedsiębiorstwach na całym świecie. Różnicę stanowią rozmiar, udźwig oraz obszary zastosowania.
?MiR500 to niezwykle wytrzymały robot o jeszcze mocniejszym designie niż nasze pozostałe roboty, nadaje się więc idealnie do środowiska przemysłowego. Zastosowaliśmy również zasady z MiR100 i MiR200, gdzie najważniejsze były wszechstronność i prostota użytkowania. Oznacza to, że nie potrzeba wcześniejszego doświadczenia, aby zaprogramować MiR500. Równocześnie bardzo łatwo jest rozbudowywać i wymieniać górne moduły, w związku z czym robota można wykorzystywać do wielu zastosowań transportowych. Może on na przykład zostać wyposażony w podnośnik palet, przenośnik taśmowy lub ramię robotyczne? ? mówi Thomas Visti.
MiR500 ma takie same wymiary, jak standardowa europaleta, dlatego firma MiR spodziewa się, że większość sprzedanych modeli MiR500 będzie używana do transportu palet w obszarach przemysłowych i magazynach na całym świecie. Transport palet przeprowadzany jest z użyciem specjalnie zaprojektowanych podnośników palet i ram, które zapewniają stabilną obsługę i transport. Wysoka prędkość robota MiR500 upraszcza transport palet we wszystkich rodzajach przedsiębiorstw i odciąża pracowników, którzy mogą się zająć bardziej wartościowymi czynnościami.
Gwałtowny rozwój rynku
Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) rynek robotów mobilnych będzie się w najbliższej przyszłości gwałtownie rozwijał.
?Branża szuka nowych sposobów na optymalizację produkcji i zwiększenie konkurencyjności, a transport wewnętrzny to ostatni brakujący segment automatyzacji. Nasze współpracujące roboty mobilne doskonale wpasowują się w te warunki? ? komentuje Thomas Visti.
W latach 2015-2016 firma MiR pięciokrotnie zwiększyła poziom sprzedaży robotów. Obrót w latach 2016-2017 potroił się do 77,5 miliona DKK, a w roku 2018 firma przewiduje co najmniej podwojenie obrotu w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym roku MiR spodziewa się także zwiększenia liczby pracowników z 65 do około 120.
Źródło: Mobile Industrial Robots (MiR)