Miernik miernikowi nierówny

    Roman Domański, główny inżynier wsparcia technicznego w firmie Sonel

    Szybki rozwój technologiczny sprzyja obecnie powstawaniu nowych rozwiązań w obszarze przenośnych przyrządów pomiarowych. Użytkownicy otrzymują do dyspozycji mierniki, które oprócz szerokich możliwości metrologicznych pozwalają na wygodną ergonomiczną obsługę oraz automatyzują archiwizację i analizę zebranych danych pomiarowych.

    Najbardziej interesującym przykładem mogą tu być mierniki stosowane w elektroenergetyce do badań ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. Największym zainteresowaniem cieszą się w tym segmencie mierniki uniwersalne. Ich możliwości metrologiczne są bardzo szerokie ? poczynając od pomiarów prądu i napięcia przez wszystkie pomiary przewidziane przez normę PN-HD-60364-6 (impedancja pętli zwarcia, rezystancja izolacji, rezystancja uziemienia itp.), dotyczące wspomnianej ochrony przed porażeniem, aż do bardzo zaawansowanych badań jakości zasilania, które do tej pory były zarezerwowane dla specjalizowanych analizatorów i do tego dosyć kosztownych. Używając tego jednego urządzenia, pomiarowiec jest w stanie prowadzić wszelkie prace pomiarowe w zasadzie dla każdej instalacji elektrycznej niskiego napięcia.

    Tak ogromne możliwości muszą się wiązać z mnogością nastaw i ogromną ilością zbieranych danych pomiarowych. I tu właśnie nastąpił największy przełom. Duży dotykowy wyświetlacz umożliwia bezpośredni dostęp do każdej funkcji pomiarowej bez przedzierania się, jak do tej pory, przez zawiłe meandry menu. Każda funkcja ma swój własny system pomocy dostępny jednym kliknięciem, gdzie znajdziemy np. schemat podłączenia miernika przy danym pomiarze. Wszystkie pomiary mogą być w pełni identyfikowalne, ponieważ podczas prowadzonych badań możemy opisać dokładnie każdy punkt pomiarowy pełną nazwą z przypisaniem do danego obiektu i zleceniodawcy.

    Takie postępowanie znakomicie upraszcza i przyspiesza późniejsze tworzenie dokumentacji koniecznej do wykazania przeprowadzonej procedury. Zebrane w mierniku dane są transmitowane do komputera (USB, Bluetooth, Wi-Fi) i wstawiane w odpowiednie rubryki przygotowanych tabel. W module rejestratora badamy prądy, napięcia, wszystkie rodzaje mocy i harmoniczne, aż do czterdziestej (w prądzie i napięciu). Oczywiście jest jeszcze szereg innych możliwości i zalet, jak chociażby stosowanie różnych akcesoriów rozszerzających funkcje pomiarowe (np. pomiar natężenia oświetlenia) lub upraszczających i automatyzujących pomiary (np. automatyczny pomiar rezystancji izolacji obwodów wielożyłowych). Taka uniwersalność zastosowania i ergonomia pracy dostępne w jednym urządzeniu to podstawowe kryteria, które decydują o wyborze przez klientów takiego rozwiązania. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że na rynku występuje sporo tego rodzaju mierników i są one w podobnej cenie. Zadaniem potencjalnego użytkownika jest więc poszukanie rozwiązań najnowszych, takich jak wyżej opisane.