Czy twoje dziecko, potrafiłoby skonstruować i zaprogramować autonomicznego robota? Oczywiście, jeżeli tylko byłby z klocków LEGO.
Już po raz piąty Fundacja Fabryka Talentów organizuje w Polsce rozgrywki światowego turnieju FIRST LEGO League. To niezwykłe święto nauki i techniki z roku na rok, przyciąga coraz większą rzeszę młodych konstruktorów, fanów klocków LEGO, programistów i pasjonatów robotyki.
Podstawą każdego z turniejów jest atmosfera zabawy, uczestnicy w wieku od 10 do 16 lat współpracują w zespołach i opracowują ściśle określony temat, który zmienia się każdego roku. W czasie pracy nad swoimi projektami zespoły stawiają czoła tym samym wyzwaniom, które napotyka się w trakcie realizacji prawdziwych projektów naukowych lub biznesowych. Rozwiązują zadania pod presją czasu, z wykorzystaniem ograniczonych zasobów i przy nieznanej konkurencji. FLL jest więc mikrokosmosem rzeczywistego świata innowacyjnej przedsiębiorczości.
Dlaczego FLL?
Misją Fundacji Fabryka Talentów jest wspieranie działań promujących kreatywne i innowacyjne rozwiązania w drodze nauki i rozwoju młodego człowieka. Dzięki niezwykłej formule turnieju, jaką jest nauka poprzez zabawę, młodzi uczestnicy rozwijają swoje zainteresowania w dziedzinie nauk ścisłych, jak matematyka, fizyka, informatyka ? niekoniecznie lubianych w szkole.
Wiedza przekazywana jest w praktyczny sposób, dzięki wykorzystaniu klocków edukacyjnych LEGO MINDSTORMS. Dodatkowo turniej pobudza kreatywne myślenie i twórczą wyobraźnię, rozbudza ducha pracy grupowej i pozwala na rozwijanie zainteresowania nauką i techniką.
Jak wyglądają przygotowania do turnieju?
Drużyny z całego świata niecierpliwie oczekują dnia publikacji zadań i materiałów turniejowych, który przypada na 2. września 2011. Od tego dnia zaczynają się przygotowania. Młodzi uczestnicy pracują w zespołach składających się z od 5 do 10 osób. Nad pracą każdej z drużyn czuwa dorosły trener, który wspiera młode umysły w trakcie przygotowań oraz sprawuje opiekę w dniu turnieju.
Na turniej FLL składają się cztery elementy. Po pierwsze, Misja Robota ? Robot Game, polega ona na zaprojektowaniu, skonstruowaniu oraz zaprogramowaniu robota w taki sposób, aby wykonał on zadania na specjalnej planszy konkursowej, złożonej z maty i klocków LEGO. Drużyny zdobywają punkty za wykonanie misji oraz za program i konstrukcję robota w kategorii Projekt Robota ? Robot Design.
Trzecim elementem turnieju FLL jest Prezentacja Badawcza ? Research Presentation, związana z tematem konkursu. Prezentacja projektu badawczego jest przedstawiana w dniu turnieju przed jury konkursowym. Nie ma żadnych ograniczeń co do sposobu prezentowania, drużyny mogą dobrze się bawić, układając piosenkę, przygotowując przedstawienie, sztukę, przygotowując filmik ? cokolwiek przyniesie wyobraźnia!
Dodatkowo uczestnicy wykonują specjalne zadanie sprawdzające umiejętności Pracy Zespołowej ? Teamwork.
Temat przewodni turniejuzmienia się każdego roku i nawiązuje do aktualnych odkryć i problemów współczesnego świata. Przygotowania do turnieju trwają około 8 tygodni. W zeszłym roku (2010) hasłem turnieju było ?C(i)AŁA NAPRZÓD ? BODY FORWARD?, dotyczyło szerokiej dziedziny naszego życia, mianowicie medycyny. W roku 2009 hasło brzmiało ?SMART MOVE?, zaś trzy lata temu (2008) ?CLIMATE CONNECTIONS?. Jak widać, każdy z tematów jest ściśle związany z palącymi potrzebami i problemami współczesnego świata.
Tegoroczny temat turnieju FIRST LEGO League to ELEMENTY ŻYWNOŚCI ? Bezpieczeństwo żywności, wiąże się z poszukiwaniem rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo żywności. Czy technologia oraz odpowiednie procedury są w stanie zapewnić nam zdrową bezpieczną i świeżą żywność każdego dnia? Na to pytanie będą musieli odpowiedzieć uczestnicy tegorocznej edycji.
Jak wziąć udział?
Rejestracja jest już otwarta i potrwa do dnia 23 września 2011.
W turnieju mogą startować drużyny złożone z od 5 do 10 członków w wieku od 10 do 16 lat. Każdy musi mieć dorosłego trenera, który wypełnia specjalny formularz, tym samym dokonując rejestracji. Nazwę zespołu uczestnicy wymyślają sami.
Większość zarejestrowanych drużyn to grupy szkolne, prowadzone przez nauczycieli informatyki lub matematyki. Mali pasjonaci klocków LEGO często sami zrzeszają się ze swoimi przyjaciółmi i organizują drużynę, nad którą pieczę sprawuje jeden z rodziców. Dodatkowo nasza Fundacja pomaga wszystkim zainteresowanym udziałem w tworzeniu zespołów.
W tegorocznej edycji FLL, drużyny mogą się rejestrować w czterech polskich miastach, gdzie odbędą się regionalne rozgrywki turniejowe:
- 05 listopada 2011 ? Gdańsk
- 12 listopada 2011 ? Warszawa
- 19 listopada 2011 ? Poznań
- 26 listopada 2011 ? Gliwice
Z okazji 5-lecia turnieju w Polsce dodatkowo powierzono nam organizację jednego z Europejskich Półfinałów. Najlepsi mali konstruktorzy etapów regionalnych, będą mieli szansę zmierzyć się rówieśnikami z Czech, Słowacji, Bułgarii i Węgier. Półfinał odbędzie 03 grudnia 2011 w Gdańsku. Najlepsze drużyny wyjadą na rozgrywki Finałowe turnieju FLL, które będą miały miejsce w Paderborn w styczniu 2012 roku.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zebrania drużyny i rejestracji w turnieju. Pasjonatów klocków LEGO, budowy i programowania robotów zapraszamy do oglądania zmagań przyszłych inżynierów w dniach rozgrywek.
Koordynator FLL w Polsce ? Joanna Michnowska
www.fabrykatalentow.org