Montaż, robotyka oraz systemy wizyjne to główne segmenty rynku, którym poświęcone będą targi Automatica. Tegoroczna wystawa odbędzie się w dniach 10-13 czerwca w Monachium.
Automatica odbywa się co dwa lata. W tym roku organizatorzy spodziewają się 900 wystawców i ponad 30 000 odwiedzających. Monachijska wystawa pod jednym dachem łączy technikę montażu, robotykę i przemysłowe przetwarzanie obrazu.
Technologie z tym związane podzielono na techniki pozycjonowania, napędowe, sterowania, zabezpieczeń, zasilania, sensorykę, oprogramowanie oraz usługi.
Do odwiedzin zaproszeni są przede wszystkim projektanci, konstruktorzy, planiści produkcji i inżynierowie projektów.
Główne branże targów to: produkcja samochodów, przemysł elektroniczny, metalurgiczny, tworzyw sztucznych, farmaceutyczny i kosmetyczny. Poza tym oferta wystawców przeznaczona będzie dla: firm działających w przemyśle żywności i opakowań, informatyki i komunikacji, przemyśle lotniczym i kosmicznym, a także poligrafii, obróbce drewna i wreszcie przemyśle budowlanym.
Poza wystawcami z Niemiec, reprezentowane będą między innymi kraje takie, jak : Austria, Szwajcaria, Włochy i Stany Zjednoczone. Targom będą towarzyszyć prezentacje. We współpracy z Instytutem Fraunhofera (IPA) odbędzie się pokaz dotyczący robotyki serwisowej. Odwiedzającym zostaną zaprezentowane systemy nastawione na zastosowania komercyjne. Zorganizowane ma być również forum mechatroniki, która ma coraz większe znaczenie w branży automatyzacji.
Z kolei forum Automatica będzie obejmować dyskusje na tematy branżowe. Specjalna prezentacja SME Robotik ma dotyczyć typowych dziedzin zastosowania automatyzacji dla małych i średnich zakładów produkcyjnych.
Organizatorzy monachijskiej wystawy korzystają z dobrej koniunktury w interesujących ich segmentach rynku. Obroty w dziedzinie robotyki i automatyki wzrosły w 2007 r. w Niemczech według wstępnych szacunków o 15% (do 8,4 mld EUR). Tym samym obroty branży w ostatnich dziesięciu latach prawie się podwoiły. Większe zamówienia napływają przy tym znowu nie tylko od przemysłu samochodowego i jego kooperantów, ale także od producentów wyrobów z tworzyw sztucznych, wyrobów metalowych oraz producentów żywności i napojów. Również młode branże, takie jak fotowoltaika, stawiają na rozwiązania w dziedzinach robotyki i automatyki.
Nadal pomyślnie rozwija się technologia przemysłowego przetwarzania obrazu. W Niemczech w ciągu 10 lat obroty branży wzrosły prawie czterokrotnie. Łączne obroty wzrosły w 2007 r. o 4% do 1,15 miliarda EUR. W roku 2008 przewidywany jest dalszy wzrost o 6% (do 1,22 mld EUR).