Automaticon po raz czternasty

Wszechobecne roboty, systemy bezpieczeństwa, panele operatorskie, urządzenia pomiarowe, przemysłowe sieci bezprzewodowe oraz najnowsze systemy sterowania to sprzęt, który opanował tegoroczne targi Automaticon. Na ponad dwustu pięćdziesięciu stoiskach wystawcy prezentowali produkty ponad siedmiuset producentów.

W tym roku po raz kolejny nie zabrakło wystawców i zwiedzających. Jedynym minusem okazał się brak wystarczającej przestrzeni. Z tego powodu organizatorzy zdecydowali się na ulokowanie na pierwszym piętrze znacznie większej liczby stoisk niż w roku ubiegłym. Liczą, że do czasu przyszłej edycji Centrum EXPO XXI odda do użytku kolejną, długo oczekiwaną halę. 

Astor ? Najnowszy robot Kawasaki gra z odwiedzającymi w starą chińską grę NIM.

Automaticon ewoluuje wraz z rozwojem rynku, czego wyrazem jest drobna zmiana w formule targów. Z nazwy zniknął człon Pompy i Armatura, natomiast pojawiły się określenia trzech wiodących nurtów reprezentowanych na targach: automatyka, pomiary oraz elektronika. Jak tłumaczą organizatorzy, zmiany są wynikiem naturalnego przesuwania się punktów ciężkości w ofercie wystawców. Przede wszystkim godny podkreślenia jest znaczny wzrost zainteresowania targami przez producentów robotów przemysłowych. Tym razem prezentowało się kilkunastu producentów i dystrybutorów tego typu maszyn oraz oprogramowania dla nich. Towarzyszyło im drugie tyle dostawców urządzeń dla stanowisk zrobotyzowanych. Na potrzeby targowego show roboty ?popisywały się? grą w Chińczyka (Motoman) lub wieże NIM (Kawasaki). Na pokaźnym stoisku Igusa zachęcano do zapoznania się z systemami ochrony kabli na robotach Kuka, ABB i innych.

W zgodzie z trendami

Tegoroczny Automaticon odzwierciedlał również również dwa inne znaczące trendy rynkowe, a mianowicie wzmożony ruch w technologiach bezpieczeństwa oraz sterowania napędami. Coraz więcej wystawców proponuje takie standardy, jak na przykład PROFISafe czy SafeLOGIC, które wciąż nie są szeroko rozpowszechnione w wielu częściach świata. Polscy dostawcy systemów automatyki dla przemysłu przekonują swoich klientów, że inwestycje w najnowsze technologie zintegrowanych systemów bezpieczeństwa będą źródłem wzrostu i sukcesów w trakcie ich eksploatacji i? mają rację (więcej na ten temat w dodatku ?Światowy rynek produkcji przemysłowej 2008?).

Na największych targach automatyki nie zabrakło również producentów i dystrybutorów systemów wizyjnych. Ich popularność wciąż rośnie, a na polski rynek przybywają coraz to nowi oferenci ? jak na przykład szwedzki Parameter.

W trakcie trwania targów odbyło się kilkanaście seminariów i debata na temat technologii bezprzewodowych dla przemysłu zorganizowana przez Control Engineering Polska (czytaj na str. 12).

Równolegle z wystawą miała też miejsce organizowana jest przez PIAP Konferencja Naukowo-Techniczna Automation, na której prezentowano osiągnięcia krajowych i zagranicznych ośrodków naukowo- badawczych i przemysłowych. Omawiano przede wszystkim praktyczne zastosowania środków automatyki i robotyki oraz urządzeń i układów pomiarowych.

Stoisko Endress+Hauser (po lewej) było jednym z najbardziej okazałych i bogato wyposażonych w sprzęt demonstracyjny.

Złote medale targów

W tym roku nagrody za najlepsze spośród prezentowanych produktów otrzymali: Endress+Hauser Polska za Topcal S ? automatyczny system pomiaru pH/potencjału redoks w procesach technologicznych; Festo za siłownik beztłoczyskowy typ DGC; Polna SA Zakłady Automatyki za siłowniki pneumatyczne membranowe wielosprężynowe typ P5/R5 z integralnym ustawnikiem elektropneumatycznym; Relpol SA PIR6WT-1Z Przekaźniki czasowe wąskoprofilowe; Tel-Ster za TelWin SCADA x 64 zapewniający w środowisku klastra serwerów wysoką niezawodność.

Kolejny Automaticon odbędzie się w kwietniu 2009 roku. Organizatorzy wystawy ? Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz MVM ? już teraz uruchomili na stronie WWW targów wyszukiwarkę ułatwiającą planowanie odwiedzin.


Zdjęcia: Dmytro Hurnytskiy