LG Philips nie wyklucza inwestycji w Polsce

  Polska jest jednym z krajów branych pod uwagę przez koreański koncern LG Philips przy lokalizacji nowej fabryki telewizorów; z przedstawicielami koncernu spotkała się polska delegacja rządowa przebywająca od niedzieli do czwartku w Korei Południowej – poinformowało PAP w piątkowym komunikacie biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki i Pracy (MGiP).

  Delegacja, której przewodniczył wiceminister gospodarki Marcin Kaszuba, spotkała się w Korei z przedstawicielami koreańskich firm, w tym koncernu LG Philips. Rozmowy dotyczyły m.in. możliwości współpracy dwustronnej.

  LG Philips poszukuje w regionie Europy Wschodniej lokalizacji dla nowej fabryki produkującej części do płaskich telewizorów z kineskopem ciekłokrystalicznym. Wartość inwestycji wyniesie ok. 1 miliard euro. Jedną z rozważanych lokalizacji jest podwrocławska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Koncern LG miałby zbudować dwie fabryki, w których pracę znalazłoby 10-12 tys. osób.

  Jak informuje biuro prasowe MGiP, koncern LG Philips ponownie zdefiniował strategię firmy, której założeniem jest m.in. podtrzymanie pozycji lidera w branży poprzez inwestycje w Europie Wschodniej. Nowa fabryka ma być zapleczem dla pozostałych zakładów koncernu. LG Philips posiada podobne fabryki w Gumi (Korea) oraz w Nanjing (Chiny). Ponadto obecnie budowana jest fabryka najnowszej generacji w Gyeoggi-do (Korea), która rozpocznie masową produkcję paneli ciekłokrystalicznych w pierwszej połowie 2006 r.

  Jak wynika z informacji PAP, w składzie polskiej delegacji do Korei Płd. znajdowali się przedstawiciele wrocławskiego ratusza. O tę inwestycję zabiegają również inne kraje, m.in. Słowacja.

  Po podpisaniu w ubiegłym tygodniu umowy ramowej w sprawie inwestycji niemieckiego koncernu MAN w Niepołomicach koło Krakowa, Kaszuba powiedział dziennikarzom, że negocjacje, na które wyjeżdża, mogą "zaowocować ściągnięciem do Polski największej inwestycji w historii III RP". Nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów.

  Źródło: PAP