Konkurs na najlepszego Integratora Systemów Roku 2015 rozstrzygnięty: Askom pierwszym laureatem!

Za nami uroczyste wręczenie nagród w pierwszym konkursie na Integratora Roku, ogłoszonym przez magazyn „Control Engineering Polska”. Zwycięzcą została firma z ponaddwudziestoletnią tradycją na polskim (i nie tylko) rynku integracyjnym – Askom.
Integratorzy systemów przemysłowych odgrywają jedną z głównych ról w automatyce przemysłowej: definiują, instalują, wdrażają i testują systemy automatyki, składając je często z rozmaitych elementów, czasem pokonując niespodziewane przeszkody i łącząc „ogień z wodą” – wszystko po to, by zakładowa produkcja działała sprawnie, szybko, efektywnie i wydajnie. Osoby zajmujące się tym zadaniem to najwyższej klasy fachowcy, którzy muszą nie tylko mieć świetną orientacjęw tym, co jest dostępne na rynku, ale także trzymać rękę na pulsie wszelkiego rodzaju nowości. I to zarówno w odniesieniu do pojawiających się co chwila w poszczególnych segmentach rynku produktów, jak i całych technologii i koncepcji kształtujących co jakiś czas pomysł na produkcję, jej bezpieczeństwo czy również ochronę danych.
To mrówcza i tytaniczna praca. Redakcja „Control Engineering Polska” postanowiła więc uhonorować tych, którzy ją wykonują i ogłosiła kilka miesięcy temu konkurs na Integratora Systemów Roku 2015. Punktem wyjścia był analogiczny konkurs przeprowadzany od lat przez amerykańską wersję „Control Engineering”, rozszerzony o ocenę funkcjonowania kandydatów w polskich realiach. Kryteriabyły następujące:
● liczba pomyślnych wdrożeń;
● złożoność pomyślnych wdrożeń;
● poprawa czasu, jakości i rentowności po wdrożeniu;
● zwrot z inwestycji (ROI) we wdrożenie;
● opinie – zarówno klientów, jak i współpracowników;
● otrzymane dotąd nagrody i wyróżnienia;
● inne czynniki.
Po analizie zgłoszeń, dokonanej przez jury, nagroda przypadła gliwickiej firmie Askom. Ma ona bogatą wiedzę i wieloletnie doświadczenie w integracji systemów automatyki i zarządzania produkcją (MES) oraz produkcji oprogramowania przemysłowego. Oferuje projektowanie i wykonanie systemów automatyki „pod klucz” dla maszyn, linii produkcyjnych, procesów przemysłowych i kompletnych zakładów. Jako wieloletni partner firmy Siemens – autoryzowany Solution Specialist, jedyny w Polsce w zakresie technologii systemów MES – proponuje rozwiązania w technologii Totally Integrated Automation (TIA), czyli kompleksowej automatyzacji produkcji.
Askom nie tylko wypełnił wszystkie wymagane konkursowe kryteria, ale poparł swoje dokonania doświadczeniem zebranym przez ponad dwadzieścia lat działalności i wypracowaną w tym czasie jakością – ocenił redaktor naczelny „Control Engineering Polska”, Wojciech Stasiak.
Warto dodać, że firma jest też producentem oprogramowania systemów przemysłowych IT – własnych produktów oraz oprogramowania realizowanego na zamówienie. Od 1995 r. rozwija opracowany przez siebie system wizualizacji Asix, należący do klasy programów HMI/SCADA/MES. Udzielono już ponad 7 tys. licencji na ten produkt, eksploatowany w obiektach w Polsce i za granicą.
Dziękujemy za przyznanie nagrody. Jest to dla nas wyróżnienie, a przy okazji spore zaskoczenie – powiedział Marian Konsek, prezes zarządu i dyrektor Askomu.
„Control Engineering” to globalna marka na rynku prasy poświęconej automatyce przemysłowej. Od lat docenia rolę integratorów systemów poprzez swój konkurs „System Integrator of the Year” – podkreślił Michael J. Majchrzak, szef firmy Trade Media International, wydającej polską edycję magazynu. – Jestem dumny, mogąc przenieść tę nagrodę na polski rynek. Gratuluję firmie Askom. To przedsiębiorstwo, które spełnia światowe standardy.
W najbliższym numerze „Control Engineering Polska” ukaże się relacja z wręczenia nagrody, a w edycji marcowo-kwietniowej magazynu – wywiad z przedstawicielami laureatów, dyrektorem Marianem Konskiem i dyrektorem marketingu, Tomaszem Janiczkiem.