19 kwietnia br. w Warszawie w hotelu HYATT Regency odbyła się pierwsza z zaplanowanej w Polsce serii trzech konferencji National Instruments (NI) pt. ?Automated Test Summit 2011?. Pozostałe konferencje odbyły się w Krakowie (21.04) i we Wrocławiu (27.04).
Główna siedziba National Instruments znajduje się w Austin w stanie Texas (USA). Dochód w 2010 r. wyniósł ponad 873 mln USD. Na prace rozwojowe firma przeznacza corocznie 16 procent swojego dochodu. Liczba klientów przekroczyła 30 000 firm, z czego ponad 90 procent to firmy z listy Fortune 500. National Instruments łącznie zatrudnia około 5200 pracowników w ponad 40 krajach, w tym ponad 1000 pracowników w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwsze biuro handlowe NI w tej części Europy zostało otwarte w Polsce w 1999 roku, a następnie w Republice Czeskiej i na Słowenii (2000 r.). Zakład produkcyjny został uruchomiony na Węgrzech w 2002 r. z biurem handlowym działającym od 2003 r. W ramach rozwoju działalności w 2005 r. NI otworzyło w Budapeszcie regionalne biuro na Europę Centralną. Ostatecznie w 2011 r. zwiększono działalność produkcyjną zakładów na Węgrzech oraz utworzono europejskie centrum doskonałości w zakresie inżynierii systemowej (Systems Engineering Center of Excellence for Europe). Celem działania europejskiego centrum doskonałości jest oferowanie usług doradztwa technicznego w zakresie tworzenia projektów i prototypów, uruchamiania systemów, rozwoju oprogramowania i innych zagadnień projektowych, przede wszystkim w zakresie rozwiązań do komunikacji bezprzewodowej.
Podczas jednodniowych konferencji zostały przedstawione najnowsze trendy i rozwiązania w zakresie technologii testowych i pomiarowych w przemyśle. Zagadnienia oraz przykłady rozwiązań zostały przedstawione zarówno przez przedstawicieli firmy National Instruments, jak i jej partnerów. Szczególnie interesująca była tematyka związana z systemami PXI i układami FPGA.
Zwrócono uwagę na ogólną zmianę architektury urządzeń testujących oraz rosnące znaczenie kontrolerów PXI jako dominującego standardu dla modułowego oprzyrządowania pomiarowego i sterującego. Obecnie wdrożonych jest na świecie ponad 100 000 kontrolerów PXI działających z ponad 600 000 modułów. NI przewiduje, że do roku 2014 liczba wdrożonych kontrolerów PXI przekroczy 300 000.
Przedstawiono również wykorzystanie układów FPGA w celu sprostania najnowszym wyzwaniom systemów testowych, które wymagają generowania sygnałów pobudzających oraz odpowiedzi w czasie rzeczywistym do poprawnej weryfikacji działania produktu, np. telewizorów High Definition 3D.
www.ni.com/poland