Komponenty SCHUNK – rozwiązania specjalne z elementów standardowych

Firma SCHUNK, lider w zakresie produkcji komponentów do automatyzacji procesów produkcyjnych, oferuje szeroką paletę produktów przeznaczonych do wyposażenia robotów przemysłowych i laboratoryjnych, umożliwiających tworzenie zarówno aplikacji standardowych, jak i przeznaczonych do rozwiązań specjalnych.

Złożoność procesów produkcyjnych, wysokie wymagania jakościowe oraz wysoka wydajność produkcji są obecnie głównymi czynnikami wpływającymi na kształtowanie się nowych trendów w obróbce mechanicznej i automatyzacji produkcji. Wzrost udziału robotów w procesach produkcyjnych, połączony z rosnącym stopniem skomplikowania procesów technologicznych wykonywanych przez te roboty, wymusza rozwój oprzyrządowania umożliwiający realizację postawionych zadań. Akcesoria do robotów firmy SCHUNK to wyjątkowo szeroki zakres standardowych modułów mechanicznych, elektrycznych i pneumatycznych, łączących chwytaki z ramieniem robota. Oferta firmy SCHUNK obejmuje w tym zakresie: chwytaki pneumatyczne i serwoelektryczne, przepusty obrotowe, kompensatory błędu położenia, jednostki antykolizyjne, wrzeciona pneumatyczne i systemy wymiany narzędzi.
Chwytaki firmy SCHUNK od 30 lat wyznaczają standardy w zakresie automatyzacji produkcji, stanowiąc innowacyjne rozwiązanie najbardziej skomplikowanych wyzwań i zapewniając niezawodność systemów i aplikacji. W odpowiedzi na rosnące wymagania dotyczące precyzji chwytania oraz obciążeń, jakim są poddawane chwytaki, firma SCHUNK oferuje szeroki wachlarz solidnych i trwałych modułów chwytakowych, zapewniających najwyższą jakość produktu, precyzję i wszechstronność.
Optymalne funkcjonowanie robotów i chwytaków to między innymi systemy szybkiej wymiany narzędzi. Roboty w coraz większym stopniu uczestniczą w procesach montażu, obróbki i pomiarów oraz wykonują coraz więcej operacji w jednym gnieździe technologicznym, pociągających za sobą konieczność zmiany oprzyrządowania podczas procesu produkcyjnego. Firma SCHUNK ma w swojej ofercie bardzo szeroki wachlarz standardowych i wyspecjalizowanych układów automatycznej i ręcznej wymiany narzędzi. Równie ważne dla niezawodnej pracy robota są jednostki kompensacyjne, czujniki antykolizyjne i antyprzeciążeniowe oraz czujniki siły i momentu. Układy antykolizyjne są montowane na ostatniej osi robota i stanowią skuteczną ochronę przed uszkodzeniem zarówno dla robotów, jak i urządzeń manipulacyjnych. Czujnik w przypadku kolizji lub przeciążenia automatycznie uruchamia awaryjne wyłączenie systemu. OPR firmy SCHUNK ma funkcję powrotu do położenia początkowego, co pozwala na bezzwłoczne wznowienie pracy po kolizji.
Czujnik siły i momentu umożliwia natomiast wysoce precyzyjne kontrolowanie momentu i siły, z jaką robot oddziałuje na produkt. Ma to ogromne znaczenie w czynnościach technologicznych, takich jak montaż elementów, gradowanie, szlifowanie, polerowanie, zginanie czy skręcanie oraz pozwala na zastosowanie robotów w rozwijającej się zrobotyzowanej chirurgii, a także robotyce serwisowej, w której roboty współpracują bezpośrednio z ludźmi. FTNet firmy SCHUNK mierzy siłę i moment w sześciu osiach, dzięki prędkości wysyłania danych do 7000 Hz, czterem możliwym protokołom komunikacyjnym (Ethernet, EtherNet/IP, DeviceNet, CAN Bus), zdalnemu sterowaniu przez LAN i konfiguracji przez interfejs WWW – jest obecnie najbardziej wielofunkcyjnym czujnikiem siły i momentów dla automatyki przemysłowej.
Rozwój systemów automatyzacji, których zadaniem jest wzrostwydajności, niezawodności i żywotności urządzeń, powoduje wzrost wymagań odnośnie podzespołów stosowanych do ich budowy. Firma SCHUNK, będąca liderem w zakresie produkcji komponentów do automatyzacji procesów produkcyjnych, oferuje szeroki asortyment akcesoriów do robotów, pozwalających na tworzenie wytrzymałych, pewnych i efektywnych rozwiązań do każdego zadania w każdej branży.